Ogień, gra świateł, przenikliwa muzyka i sugestywna gra aktorska, to wszystko, w połączeniu z obecną sytuacją na Ukrainie, utworzyło sekwencje silnie zapadających w pamięć obrazów o wymiarze społecznym, politycznym i artystycznym.
W sobotni wieczór, 13 września, Plac 3 maja w Radomsku stał się sceną pełnego dramatyzmu, niezwykle sugestywnego spektaklu o wojnie i jej ofiarach, o okrucieństwie ludzi wobec siebie, o pustoszących społeczności konfliktach etnicznych.
Wciąż aktualne przesłanie
Wystawione w plenerze przez Teatr Biuro Podróży z Poznania przedstawienie, zatytułowane „Carmen Funebre”, zainaugurowało tegoroczną edycję Łódzkich Spotkań Teatralnych, festiwalu organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Choć sam spektakl powstał dwadzieścia lat temu i był inspirowany wojną w byłej Jugosławii, z uwagi na ciągle wybuchające konflikty zbrojne na świecie oraz ostatnią sytuację na Ukrainie, to jednak składające się nań sekwencje metafor, opisujących losy wygnańców, wciąż pozostają aktualne. Szczudła, ogień, gra świateł, sugestywna gra aktorska i przejmująca muzyka, to wszystko wywarło ogromne wrażenie na radomszczańskiej publiczności. „Carmen Funebre” obejrzało blisko trzystu widzów skupionych dookoła dekoracji i aktorów. Część z nich odnalazła w przedstawianych scenach nawiązanie do Świętej Inkwizycji, część do wojny domowej w Hiszpanii, inni jeszcze do pozostałych konfliktów trapiących Europę w minionym stuleciu. Wyraz swym odczuciom dali podczas mającego miejsce po spektaklu spotkania i dyskusji z aktorami, poprowadzonych przez Paulinę Ilską.
Jeden z najlepszych zespołów teatralnych
Zaprezentowany w Radomsku spektakl to dzieło jednego z najbardziej znanych i cenionych zespołów teatralnych, twórców rodzimego teatru awangardy. Założony w 1988 roku przez reżysera Pawła Szkotaka teatr ma na swoim koncie 14 autorskich spektakli, w tym osiem widowisk plenerowych, pięć spektakli salowych oraz akcję teatralną w specjalnie przystosowanej do tego zamkniętej przestrzeni. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 50 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie, w Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, USA, na Tajwanie i w większości krajów europejskich). Teatr Biuro Podróży z Poznania był również uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych i należy do grona laureatów wielu prestiżowych nagród. W 2002 roku otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Z kolei Paweł Szkotak w 2005 roku otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”, a trzy lata później wraz z Martą Strzałko i Jarosławem Siejkowski, członkami teatru, odebrał Medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Kolejna odsłona w Piotrkowie
Kolejnym miastem na trasie 37. Łódzkich Spotkań Teatralnych będzie Piotrków. 20 i 21 września w kościele ewangelicko-augsburskim oraz na dziedzińcu przy Kościele Akademickim Panien Dominikanek piotrkowianie będą mogli zobaczyć Teatr Formy z Wrocławia oraz jednego z laureatów ubiegłorocznego Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich (ŁóPTA) w spektaklu „Rowerek”.
Agawa
- Gorące nowości w kinie Helios
- Przed nami „Koncert Kolęd i Pastorałek” w Akademii Piotrkowskiej
- KRUKOWSKI DAY w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia
- Grudzień tylko z nowościami w kinie Helios
- Książka na weekend – Tajemnicze zwłoki pod choinką
- Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy w Moszczenicy
- Książka na weekend – Remigiusz Mróz kończy jeden ze swoich cykli
- Mikołajki w Kinie Helios
- Akademia Tańca Sportowego "Jaskółki" zdobyła 5 tytułów mistrzów i 10 wicemistrzów Polski w różnych stylach tańca sportowego.