Lampą w depresję sezonową

Niedziela, 20 października 20134
Zmęczenie, apatia, obniżony nastrój, nadmierna senność, przyrost masy ciała. Takie dolegliwości miewa wielu z nas, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy jest mniej światła, a aura nie sprzyja przebywaniu na powietrzu. Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie posiada nowy sposób walki z depresją sezonową.
fot. E. Tarnowska-Ciotuchafot. E. Tarnowska-Ciotucha

Trzy lampy emitujące światło o natężeniu od 2,5 do 10 tysięcy luksów znajdują się w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym. Lampy antydepresyjne wykorzystywane są do działania światłem, czyli fototerapii. - Trzy lampy wykorzystywane do walki z depresją sezonową znajdują się w specjalnej sali w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym w naszym szpitalu i korzystają z nich pacjenci oddziału. Ci, którzy poddali się terapii, zaobserwowali znaczną poprawę - mówi Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik szpitala.

Wskazaniem do korzystania z urządzeń jest depresja zimowa w przebiegu choroby afektywnej sezonowej. Jej objawami są: apatia, zmęczenie, obniżony nastrój, nadmierna senność, przyrost masy ciała. Lampy mogą być też wykorzystywane jako pomoc przy leczeniu depresji u osób chorych na chorobę Parkinsona, uzależnionych od alkoholu, a także pomagają w zniwelowaniu zaburzeń lękowych i obsesyjno-kompulsyjnych. By kuracja była skuteczna, konieczne jest codzienne naświetlanie przez 14 dni (najlepiej w godzinach porannych). Jedna sesja trwa od pół do dwóch godzin.

Z fototerapii mogą skorzystać pacjenci Dziennego Oddziału Psychiatrycznego oraz ci z Poradni Zdrowia Psychicznego.
- Jednak ze względu na spore zainteresowanie terapią światłem rozważamy udostępnienie ich osobom spoza oddziału za symboliczną opłatą. O tym będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej szpitala www.szpital-piotrkow.pl – dodaje rzecznik szpitala

Ci, którzy nie są pacjentami oddziału i poradni w szpitalu, a chcieliby skorzystać z tej formy terapii, powinni skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Przeciwwskazaniem do terapii jest m.in. choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD).

Koszt jednej lampy to 1,7 tys. zł.

Na zdjęciu pracownik szpitala prezentujący działanie lamp.


Zainteresował temat?

5

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

etam ~etam (Gość)23.10.2013 09:16

jak mi wszędzie proponują atrakcyjne wynagrodzenie czyli 1600zl brutto to mojej psychice żadne lampy nie pomogą

00


... ~... (Gość)21.10.2013 23:27

Pitu, pitu, lepiej więcej psychologów zatrudnijcie.

00


Irbis ~Irbis (Gość)21.10.2013 08:16

"mol" napisał(a):
Jak ludzie przeżyli tyle wieków bez tych cudów techniki?


Wstawali o świcie.

00


Imię Imięranga20.10.2013 10:21

Jak ludzie przeżyli tyle wieków bez tych cudów techniki?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat