38 proc. osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę w tym roku - wynika z badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Według Izby, bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16 proc. miejsc pracy może zniknąć jeszcze przed nowym rokiem - co oznacza nawet 110 tys. osób bez pracy.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarek poinformował, że podpisał rozporządzenie dotyczące wsparcia nauczycieli w nauce zdalnej. Zgodnie z nim nauczyciele będę mieli dofinansowanie do 500 zł zakupu sprzętu do nauki zdalnej: akcesoriów komputerowych lub oprogramowania. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W dniu 17.11.2020 roku (wtorek) w godz. 8.00-9.30 w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbędzie się pierwszy w tym roku akademickim otwarty wykład online na platformie TEAMS adresowany do studentów i pracowników Uczelni.
Arcybiskupa Grzegorz Ryś zaprosił mieszkańców naszego regionu do zbiórki pieniędzy na testy na obecność koronawirusa dla osób bezdomnych. Caritas Archidiecezji Łódzkiej uruchomił w związku z tym zbiórkę funduszy na opłacenie testów oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem ich obsługi i bezpiecznego dotarcia do schroniska.
Od 20 października już ponad 5 tys. osób w całym kraju skorzystało z e-wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które umożliwia załatwienie niezbędnyh spraw z domu zamiast wizyty w placówce. Od października ruszyły one tylko w kilku oddziałach w Polsce. W łódzkim z e-wizyty można korzystać od 4 listopada i zrobiło to już ponad 200 osób.
Godziny dla seniorów, wprowadzone przez rząd m.in. w sklepach i aptekach wywołują liczne kontrowersje. Do naszej redakcji zgłosiła się czytelniczka, która opiekuje się swoją starszą i schorowaną mamą. Posiada zaświadczenie o tym, że jest jej opiekunem. Obie panie chciały zrobić zakupy w jednym z piotrkowskich supermarketów, właśnie między 10.00 a 12.00. Młodsza kobieta została jednak z niego wyproszona.
Jak podał w piątek portal tvn24.pl, szpital w Piotrkowie Trybunalskim miał nie przyjąć na oddział 48-letniej pielęgniarki. Kobieta źle się czuła. Była osłabiona i miała duszności. Miała w domu czekać na wynik testu na koronawirusa. Zmarła po dwóch dniach, tuż przed tym jak miała trafić do placówki. Wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 był negatywny, choć - jak przekazał nam rzecznik piotrkowskiego szpitala - nie miało to w tej sprawie żadnego znaczenia, bo gdyby życie pacjentki było zagrożone, zostałaby przyjęta do szpitala natychmiast.
Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".
Piotrkowska policja wydała oświadczenie w sprawie wydarzeń z 7 listopada, które miały miejsce w Rynku Trybunalskim. Podczas jednego z protestów organizowanych w ramach Strajku Kobiet funkcjonariusze interweniowali wobec jednego z manifestujących mężczyzn. Wg niektórych była to zbyt brutalna interwencja.
Kolejny strajk kobiet zaplanowano w sobotę na godzinę 17 w Rynku Trybunalskim. Protestujących zaczęła spisywać policja. Doszło do incydentów.