Dyrektor, lekarze i pielęgniarki Oddziału Wewnętrznego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie apelują do przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia o zawarcie odrębnego kontraktu na internę wraz z poradniami specjalistycznymi. Mimo pism wysyłanych do NFZ, pracownicy szpitala powiatowego nie otrzymali żadnych odpowiedzi w tej sprawie. W związku z tym w placówce przy ul. Roosevelta odbyła się we wtorek konferencja prasowa, ponadto starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wszystko wskazuje na to, że Zakład Opiekuńczo Leczniczy, który ma powstać w Piotrkowie po Powiatowym Centrum Matki i Dziecka będzie placówką komercyjną. Konkursy na ZOL już się odbyły, a wszystkie pieniądze zostały rozdysponowane. Wszystko wskazuje również na to, że PCMD nie zachowa również nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Oddziału Internistycznego, który zostanie przeniesiony do szpitala wojewódzkiego.
Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem. Jak informuje NFZ, pięć szpitali zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Pacjenci w stanie pilnym czekają na operację od kilku dni do 2 tygodni. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 18 tys. Do pacjentów, którzy będą czekali na zabieg dłużej niż rok Łódzki Fundusz wysłał SMS-y z informacją, że mogą z niego skorzystać wcześniej.
Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał zmiany w terminach zgłaszania kolejek do specjalistów. Placówki medyczne muszą codziennie maksymalnie do godziny 10.00 przesyłać raporty, które mają zawierać czas oczekiwania na wizytę i jej pierwszy wolny termin. Wszystko po to, aby pacjent nie czekał już tak długo w kolejkach.
Wszystko wskazuje na to, że po zamknięciu Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków, funkcjonujących jeszcze w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, tożsame oddziały powstaną w drugiej piotrkowskiej placówce, czyli Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Jak poinformowała we wtorek Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, członkowie rady społecznej tego drugiego szpitala wyrażają pełne poparcie dla wszelkich działań, które przyczynią się do kontynuacji i dostępności do świadczeń na rzecz mieszkańców powiatu piotrkowskiego.
Czy w Piotrkowie powstanie jeden szpital? Apelowała o to posłanka PO Elżbieta Radziszewska. Rozwiązania takiego nie wyklucza wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba.
Powiatowe Centrum Matki i Dziecka opuści sieć szpitali – taką informację przekazał na antenie Strefy FM starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak. Jakie są powody tej decyzji?
Pieniądze z NFZ są niewystarczające do dalszego funkcjonowania Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim - tak uważa dyrekcja placówki. Zdaniem dyrektor Elizy Bartkowskiej, wysokość ryczałtu, przyznanego na 2019 rok wynosi niecałe 6,6 mln zł. Według prognoz wystarczy to na realizację świadczeń do września 2019 roku.
Pieniądze z NFZ są niewystarczające do dalszego funkcjonowania Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Wysokość ryczałtu, jaka została przyznana na 2019 rok wynosi niecałe 6,6 mln zł. Według prognoz wystarczy to na realizację świadczeń do września 2019 roku.
Niewykluczone, że pracownicy Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim spotkają się z przedstawicielami Narodowego Fundusz Zdrowia w sądzie. Jak powiedział Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski złożenie pozwu w sprawie niewypłaconego ryczałtu jest bardzo realne. Co na to NFZ?