Ta wiekowa dama na co dzień jest raczej niedostępna przeciętnemu piotrkowianinowi, bowiem zamieszkuje dzwonnicę przy dawnym kościele Dominikanów. Jest najstarszym piotrkowskim dzwonem. Nosi miano Klara. W odróżnieniu od innych – jak chociażby dzwony z fary czy jezuickie – uniknęła zniszczenia podczas wielkich pożarów miasta czy wojennej konfiskaty. Odlano ją w 1615 roku. Pamięta więc czasy, gdy do Piotrkowa zjeżdżał na obrady Trybunał Koronny, kiedy obradowały tu synody prowincji gnieźnieńskiej, i gdy na miasto spadały bomby niemieckiego Luftwaffe...
Epidemia koronawirusa nie wystraszyła wiernych. Kilkaset osób uczestniczyło w procesji Bożego Ciała, która wyruszyła z klasztoru ojców bernardynów w Piotrkowie i tradycyjnie przeszła ulicami Słowackiego, Sienkiewicza i Narutowicza. Niewiele mniej wiernych było na procesji, która przeszła wokół kościoła Najświętszego Serca Jezusowego.
Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w wielu diecezjach w Polsce odbędą się w innej formie niż zazwyczaj. Biskupi przeważnie proszą o organizowanie procesji eucharystycznych jedynie wokół kościołów. Zachęcają też do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyniach.
W poniedziałek w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Aktu Koronacji w obecności księży biskupów dokonał ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki, który jednocześnie zawierzył Archidiecezję Łódzką Matce Bożej Śnieżnej.
W poniedziałek 1 czerwca (w drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła) w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim o godz. 18.00 odbędzie się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej.
Urząd Miasta zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł piotrkowskim parafiom na realizację zadań z zakresu ochrony i konserwacji zabytków. Pomimo trwającej epidemii i wiążącemu się z nią uszczupleniu miejskiej kasy, udało się utrzymać kwotę dofinansowani na poziomie z ubiegłych lat, a pieniądze trafią łącznie do 8 wspólnot - 6 katolickich, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej.
W dwóch kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego złamane zostały przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. W jednym z nabożeństw uczestniczyło aż 48 osób.
Piotrkowska Fara od września 2019 roku transmituje wszystkie msze święte za pośrednictwem internetu. W najbliższą niedzielę będzie ona dostępna także na naszym portalu.
Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś podjął decyzję dotyczącą pierwszych komunii świętych i sakramentu bierzmowania. Terminy komunii świętej w parafiach mają być przeniesione na inne terminy, po ustaniu zagrożenia.
Za kilkanaście dni Wielkanoc. Aby przeciwdziałać rozprzestrzeniającej się epidemii, w Wolborzu świecenie pokarmów odbędzie się w samochodach.