12 lutego przypada 79. rocznica niemieckiej egzekucji na Polakach w Piotrkowie. Dokonano jej w rejonie nasypu kolejowego przy ul. Budki.
Znajdujący się nieopodal torów pomnik stanął „na budkach” w 1965 roku. Upamiętnia rozstrzelanych przez hitlerowców partyzantów i mieszkańców Piotrkowa. Pamiętnej egzekucji dokonano 12 lutego 1944 r. o godz. 9.00 na nasypie kolejowym.
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.
Przed tygodniem informowaliśmy naszych czytelników o problemach mieszkańców ul. Budki, którzy zmagają się z uciążliwym sąsiedztwem firmy JUKO. Ma ona siedzibę po drugiej stronie torów kolejowych przy ul. Topolowej (teren dawnych hut szkła), gdzie prowadzi segregację śmieci. Mieszkańcy skarżą się na szereg rzeczy, ale na pierwszy plan wysuwa się uciążliwy zapach gnijących odpadów. Dziś sprawę komentuje nie tylko piotrkowski magistrat, ale i samo JUKO, a w rozwiązanie problemu zaangażował się jeden z radnych.
Mieszkańcy ul. Budki skarżą się na uciążliwe sąsiedztwo firmy Juko. Najbardziej dotkliwy jest zapach dochodzący z terenu przedsiębiorstwa, zajmującego się odbiorem i segregacją odpadów, ale - jak twierdzą mieszkańcy - to nie jedyny problem. Od kilku lat piszą w tej sprawie skargi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta, Straży Miejskiej i sanepidu, jednak kolejne kontrole nie wykazują uchybień, a problem wciąż pozostaje nierozwiązany i zaczyna doskwierać także osobom mieszkającym w głębi osiedla Mickiewicza.
Na terenie Piotrkowa rozstawiono „hotele dla owadów". Zlokalizowano je w 4 miejscach. Tajemnicze drewniane budki ustawiono w parku Belzackim, na skwerze im. kardynała S. Wyszyńskiego, w okolicy ronda Sulejowskiego oraz przy al. Concordii.
Trzy wyjątkowe, czarno-białe zdjęcia to pamiątka po locie nad Piotrkowem szybowca wyczynowego CW-5 bis. Zdarzenie to miało miejsce latem 1938 roku. Miejscem wydarzenia wcale nie było jednak piotrkowskie lotnisko...
W ramach wolontariatu pracowniczego PGE "Pomagamy" przedstawiciele fundacji PGE oraz "Miasto Kotów" przygotowują 30 budek dla kotów z regionu piotrkowskiego, które zostaną rozdane wśród społecznych opiekunów.
Dziś mijają dokładnie 74 lata, kiedy to dokonano egzekucji na ulicy Budki w Piotrkowie Trybunalskim. 12 lutego 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 20 partyzantów i zakładników cywilnych.
Zaniepokojona słuchaczka porannej audycji Magiel zaalarmowała reporterów Strefy FM o tym, że przy ulicy Budki w Piotrkowie kolej chce wyciąć 20 drzew, w tym bardzo stare dęby. Udaliśmy się więc na miejsce by sprawdzić, czy faktycznie coś się przy ulicy Budki dzieje.