Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją "piątki dla zwierząt"; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - twierdzą źródła PAP we władzach PiS.
Hodowane, męczone i zabijane tylko dla ludzkiej przyjemności i… poczucia luksusu. Czy zbliża się koniec cierpienia zwierząt hodowanych na futra? Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS, dotyczący zwiększenia ochrony zwierząt. - Gdyby zapisy tej ustawy udało się wprowadzić w życie, byłaby to wielka sprawa dla takich osób jak ja – mówi Grażyna Fałek, prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Piotrkowie.
Wyjątkowo skromne, z uwagi na panująca epidemię, były w tym roku uroczystości święta Sił Zbrojnych RP, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także środowisk kombatanckich i harcerze spotkali się na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie, by uczcić stulecie tzw. Cudu nad Wisłą, uznawanego za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata.
Wracamy do tematu kolein na piotrkowskich ulicach. Po Krakowskim Przedmieściu (o czym pisaliśmy w czwartek) kolejną, nadającą się do naprawy, jest ulica Wolborska, gdzie w deszczowe dni w koleinach zbierają się duże ilości wody, a samochody chlapią nią na przechodniów.
Czy Piotrków jest Trybunalski? - takie pytanie zadaje radny Jan Dziemdziora w interpelacji złożonej do Rady Miasta. Radny ma wątpliwości czy nazwa naszego miasta jest odpowiednio usankcjonowana prawnie.
Ruszyła ogólnopolska akcja Fundacji Viva! z okazji Dnia Bez Futra. Wolontariusze fundacji z kilkunastu miast w Polsce wyjdą na ulice w obronie zwierząt zabijanych na futra w Polsce! W Piotrkowie Trybunalskim happening odbędzie się 1 grudnia o 11.20 przy ul. Słowackiego (obok sądu).
Kiedy powstał druk? Skąd wziął się papier? Dlaczego czcionki, których używał Gutenberg były wykonane techniką jubilerską? O tym i wielu innych rzeczach związanych z technikami i tajnikami drukarskimi mogli dowiedzieć się w czwartek uczestnicy warsztatów drukarskich, zorganizowanych dla dzieci i młodzieży przez piotrkowską filię UJK.
Z związku z trwającymi feriami Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie przygotował kolejne ciekawe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Już w czwartek 21 lutego na terenie uczelni odbędą się warsztaty drukarskie z cenionym nie tylko w Polsce drukarzem i specjalistą z zakresu dawnej sztuki drukarskiej. Uczestnicy warsztatów nie tylko będą mogli wykonać własną książkę, ale także poznają najpiękniejsze drzeworyty ilustracyjne.
Cyberprzemoc to temat spotkań, jakie zorganizowało dla młodzieży w wieku 15-21 lat, w ramach swojej bieżącej działalności, Młodzieżowe Centrum Kariery przy OHP w Piotrkowie. Przez dwa dni prelekcji młodzi ludzie, podopieczni hufca pracy przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, zapoznają się nie tylko z pojęciem i formami przemocy w sieci, ale także dowiedzą się, jak przed nimi się bronić i gdzie jej ofiary mogą szukać pomocy.
Podpisy pod petycją za wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futra zbierali w niedzielę w centrum Piotrkowa przedstawiciele fundacji Viva. To już kolejna akcja tej organizacji w naszym mieście.