Jacek Sokalski, piotrkowianin, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury otrzymał wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa jako podziękowanie za współpracę ŁDK w realizacji projektu „Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce”. Od 2014 roku Łódzki Dom Kultury wraz z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi koordynuje Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie łódzkim.
Łódzki Dom Kultury podsumował całoroczny Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ –pilotażowy program skierowany do osób po 60 roku życia z całego regionu łódzkiego.
Wizytą w Filharmonii Łódzkiej zakończyła się pierwsza edycja projektu Łódzkiego Domu Kultury pn. „Łódzkie pełne kultury”, którego celem było przybliżenie uczniom i nauczycielom z regionu bogatej oferty łódzkich instytucji kulturalnych. W projekcie, który trwał przez siedem miesięcy wzięło udział blisko 400 dzieci i 150 nauczycieli z całego województwa. Odbyło się łącznie 15 warsztatów edukacyjnych.
Szesnaście spektakli teatralnych, Forum „Teatr ponad podziałami” oraz Dyskusje Artystów z publicznością. Zakończyła się jubileuszowa 40. edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych „Teatr ponad podziałami” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.
Blisko 200 osób wzięło udział w zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury w Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim Forum „Przystanek 60+”. Wydarzenie to część projektu pod nazwą Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”. Celem spotkań organizowanych przez ŁDK jest integracja środowiska i organizacji seniorskich działających w regionie.
Warsztaty fotografii przyrodniczej, malarstwa oraz gobelinu artystycznego składały się na program plenerów artystycznych organizowanych we wrześniu i październiku przez Łódzki Dom Kultury, we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, w ramach projektu „Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+”. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.
W ramach 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych w sobotę, 28 października, w Centrum Idei ku Demokracji w Piotrkowie odbyła się premiera spektaklu zatytułowanego „O wierności w rzeczach małych” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Twórcy sztuki przygotowali ją specjalnie z myślą o trwających obchodach 800-lecia Piotrkowa, a inspiracji do jej treści szukali w dziejach trybunalskiego grodu. Łódzkie Spotkania Teatralne po raz trzeci gościły w progach Centrum Idei ku Demokracji.
W ramach projektu "Łódzkie pełne Kultury" uczniowie dwóch piotrkowskich szkół podstawowych nr 11 i 13 w minionym tygodniu wzięli udział w warsztatach perkusyjnych. Warsztaty poprowadził Tomasz Wrocławski, kierownik sekcji perkusji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i perkusista zespołu Alla Vienna. Na zajęcia w Piotrkowie przyjechała pokaźna kolekcja instrumentów, wśród których znalazły się między innymi gran cassa, największy bęben w Polsce oraz kotły, dzwony rurowe, ksylofon, werbel, tam tam, kajon, talerze czy dzwonki.
W minioną sobotę, 14 października, w Łódzkim Domu Kultury odbył się finał 5. edycji projektu "Kolorowa Lokomotywa", skierowanego do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego. Rozstrzygnięto 3 konkursy - fotograficzny, plastyczny oraz sztuki ludowej i rękodzielnictwa. Łącznie przyznano 9 nagród głównych i 100 wyróżnień.
Piąta edycja Kolorowej Lokomotywy Łódzkiego Domu Kultury powoli dobiega końca. Spotkaniem w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi i warsztatami sztuki ludowej i rękodzieła w Bełchatowie zakończony został etap warsztatowy projektu, który realizowany był od 1 lipca 2017 roku.