TERAZ12°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

N

Jak zamieszkać na własnym M?

śr., 2 maja 2018 08:53
Można by na pierwszy rzut oka stwierdzić, że jedyną drogą do nabycia mieszkania jest kredyt hipoteczny i zakup na rynku pierwotnym i wtórnym. Możliwości, by zamieszkać na własnych metrach kwadratowych, jest jednak zdecydowanie więcej. Mieszkanie można zdobyć na przykład na zasadzie przydziału, licytacji lub zamiany. Najczęściej takie procedury dotyczą lokali komunalnych i trzeba spełniać określone warunki, by w ogóle móc starać się o mieszkanie.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Opcja dla cierpliwych

Najdłuższa kolejka jest na liście starających się o przydział lokalu. Prawo mieszkaniowe stanowi, że należy spełniać dwa kryteria – powierzchniowe i dochodowe, aby otrzymać mieszkanie z puli miasta czy gminy. To pierwsze ograniczenie dotyczy tego, że powierzchnia przypadająca na jedną osobę nie może przekraczać 6 m². W przypadku, gdy w lokalu będzie mieszkać osoba niepełnosprawna, metraż zwiększa się do 10 m². Kolejnym kryterium jest dochód. W przeliczeniu na jedną osobę nie może on przekraczać określonej kwoty w przeliczeniu na osobę w rodzinie. W przypadku osób samotnych limit jest większy, a niepełnosprawni korzystają z preferencyjnych stawek. Odpowiednie wnioski składa się we właściwym urzędzie, który przygotowuje listę oczekujących na przydział. I choć jest ona dość długa, to czasem bywa to jedyna szansa na mieszkanie szczególnie dla osób o niskich dochodach.

 

Licytacje dla każdego

Coraz bardziej popularne staje się na przykład kupienie mieszkania w drodze licytacji czynszów. Żeby wziąć w niej udział, należy wpłacić wadium określone w ogłoszeniu oraz zaproponować najwyższą stawkę. Co prawda pod licytację zazwyczaj trafiają lokale, które trzeba wyremontować, ale często, kupując mieszkanie, którego właścicielem jest miasto lub gmina, czasowo zostajemy zwolnieni z czynszu.

Zawsze możemy również zamienić mieszkanie na większe, na niższym piętrze lub też w lepszej dzielnicy. Złożenie odpowiedniej oferty w urzędzie sprawia, że szybko znajdziemy się w bazie osób, które chcą poszukać innego mieszania, a tym samym w krótkim czasie możemy porozumieć się z lokatorami, którym odpowiadałoby nasze lokum. To jedna z ciekawszych opcji na rynku i nawet jeśli przyjdzie nam spłacać zadłużenie lokalu lub też wykonać remont, to i tak ta opcja jest wygodniejsza i tańsza niż zakup mieszkania na wolnym rynku oraz wszystkie procedury związane ze sprzedażą naszego.

Reklama

Podsumowanie

    reklama
    reklama

    Dla Ciebie

    12°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio