Wsiadasz na hulajnogę? Zapoznaj się z kodeksem drogowym!

Czwartek, 13 sierpnia 202011
Coraz więcej osób, poruszając się po mieście, korzysta z hulajnóg. Te elektryczne potrafią rozwinąć sporą prędkość. Tak dużą, że gdy korzystającemu ze sprzętu zabraknie zdrowego rozsądku lub umiejętności, może dojść do wypadku. Tak było ostatnio w Łodzi, kiedy to na miejskiej hulajnodze jechały dwie dziewczyny. Siostry wymusiły pierwszeństwo i zderzyły się z samochodem osobowym. Jedna z nich trafiła do szpitala. W Piotrkowie jak dotąd policja nie odnotowała żadnego niebezpiecznego zdarzenia z udziałem korzystających z takiego sprzętu.
fot. policja fot. policja

10 sierpnia wieczorem dyżurny łódzkiej komendy został powiadomiony o niecodziennym wypadku z udziałem hulajnogi. Mundurowi, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia w rozmowie z uczestnikami i świadkami ustalili, że dwie nastolatki w wieku 16 i 11 lat, poruszając się po ulicy hulajnogą, nie ustąpiły pierwszeństwa przy skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej i Jaracza. Siostry, które prawdopodobnie nie orientowały się w przepisach kodeksu drogowego, zderzyły się z 44-letnim kierowcą audi. W wyniku wypadku 16-latka z urazem głowy została przewieziona do szpitala. Wszyscy uczestnicy, którzy brali udział w zdarzeniu drogowym zostali przebadani pod kątem zawartości alkoholu w organizmie. Badanie wykazało, że byli trzeźwi. Funkcjonariusze zabezpieczyli również nagranie z monitoringu miejskiego. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Wydział Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym.

 

Elektryczne hulajnogi wjechały do Piotrkowa Trybunalskiego 1 marca. Jak poinformowała nas piotrkowska policja, na ulicach naszego miasta nie doszło jak dotąd do żadnego niebezpiecznego zdarzenia drogowego z udziałem korzystających z tego sprzętu.

 

Policjanci przypominają! Poruszając się hulajnogą, jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Osoba poruszająca się na hulajnodze nie jest kierowcą. Obowiązują ją zasady takie jak dla pieszych. W myśl przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza, wówczas ma obowiązek ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. - Należy pamiętać, że z hulajnogi musimy korzystać w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie ani innych użytkowników ruchu drogowego – apelują funkcjonariusze. - Ważne, by w każdej sytuacji respektować przepisy kodeksu drogowego. Obecnie w resorcie infrastruktury trwają prace dotyczące nowelizacje Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące uregulowań prawnych związanych z urządzeniami transportu osobistego tj. elektrycznymi rowerami, elektrycznymi hulajnogami i segwayami.


Kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Ministerstwa Infrastruktury propozycje przepisów do przygotowywanej w tym resorcie ustawy. Nowy akt prawny określi zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego (UTO), w szczególności przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. - Jak najszybsze uregulowanie tej kwestii wynika z rosnącej liczby osób korzystających z hulajnóg w przestrzeni miejskiej – informują przedstawiciele MS.

Propozycje przekazane przez Ministerstwo Sprawiedliwości precyzują definicję urządzeń transportu osobistego, określają wymagania techniczne dotyczące tych pojazdów oraz zasady ich poruszania się po drogach. Projekt przewiduje, że do hulajnóg elektrycznych będą stosowane, z pewnymi wyjątkami, przepisy dotyczące ruchu rowerowego.

Użytkownicy hulajnóg będą mogli się poruszać przede wszystkim po ścieżkach dla rowerów albo po chodnikach. W terenie zabudowanym, w którym nie ma ścieżki rowerowej, mogą korzystać z dróg, ale nie mogą przekraczać prędkości 20 kilometrów na godzinę. Z chodnika mogą korzystać, jeżeli nie ma ścieżki rowerowej albo drogi z ograniczeniem prędkości do 20 km. Bezwzględne pierwszeństwo na chodniku będzie mieć pieszy.

Projekt wprowadza dwa nowe wykroczenia - nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów technicznych.


Zainteresował temat?

3

2


Zobacz również

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

~PT ~~PT (Gość)13.08.2020 08:50

I trzeba zaznaczyć że dopuszalna prędkość ma wynosić na chodniku albo drodze dla pieszych - prędkość pieszego. A tradycyjnie przyjmuje się, że jest to 6 km/h

41


gość ~gość (Gość)13.08.2020 18:00

A jakim prawem te holerne hulajnogi stoją i tarasują ścieżki rowerowe, gdzie jest straż miejska.

40


gość ~gość (Gość)13.08.2020 17:59

Po to właśnie biorę hulajnogę bo z przepisuw to znam tylko taki okrongły znak z napisem stop w śirodku.

03


gość ~gość (Gość)13.08.2020 12:49

Samochodami jeżdżą wzdłuż chodnika a hulajnogi się czepiają..

21


gość ~gość (Gość)13.08.2020 12:00

Jeżdżę na dowód nie muszę znać przepisów

03


Kazik ~Kazik (Gość)13.08.2020 11:25

Granica absurdu za tego rządu sięga już dna co jeszcze zakażą i nakażą . Hulajnoga to zabawka i ja bym proponował budować drogi by dało się jechać rowerem czy tą zabawka. Jak piotrkowska firma buduje drogę to po roki same koleiny albo szufla można asfalt zbierać a winnych wtedy nie ma

22


AndrzejKoreczek ~AndrzejKoreczek (Gość)13.08.2020 10:29

To teraz RD niech stoi z Iskrą na chodniku!

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat