Sobotnia msza święta rozpoczyna się od liturgii światła. W tym momencie to symbolika ognia jest bardzo ważna. Wtedy zapalany jest paschał, czyli duża woskowa świeca.
Żywioły ognia i wody przeplatają się w tej liturgii. Obrazuje to, że Chrystus jest tym światłem, które pragnie prowadzić nas przez życie. Każda historia człowieka to jest historia ludzkich wyborów. Potrzebuje on wskazówki, która pokaże mu, w jaką stronę należy podążyć. Tym źródłem nadziei jest światło – mówi ks. Grzegorz Chirk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim.
Rozbudowana liturgia słowa umożliwia dzisiaj wiernym przypomnienie sobie o najważniejszych wydarzeniach ze Starego, jaki i Nowego Testamentu. Dodatkowo wszyscy zgromadzeni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne podczas liturgii chrzcielnej.
Liturgia Wigilii Paschalnej pokazuje historię człowieka w drodze do zbawienia, od początku świata do dziś. Wspominane jest m.in. stworzenie świata, czy przejście przez Morze Czerwone ludu wybranego i ocalonego z niewoli egipskiej. Człowiek łączy wszystkie puzzle swojej wiary, dzięki tak rozbudowanej i mocnej liturgii. Kiedy odnawiamy tajemnicę naszego chrztu, uzmysławiamy sobie, w co zostaliśmy zaszczepieni. Tajemnica naszej wiary nie kończy się na Wielkim Piątku na pustym grobie, ale kończy się w momencie, kiedy Pan Jezus przychodzi jako zmartwychwstały - przypomina ks. Grzegorz Chirk.
Po liturgii Wigilii Paschalnej wierni wezmą udział w procesji rezurekcyjnej. W większości parafiach ta część obchodów przenoszona jest na niedzielny poranek.