Dożynki. w samo południe rozpoczęła tradycyjna Msza Święta, w czasie której zebrani dziękowali za tegoroczne plony. Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Po zakończeniu uroczystości religijnych głos zabrał marszałek województwa łódzkeigo, Grzegorz Schreiber, który wprowadził zebranych do dożynkowych obrzędów, a przy okazji zapowiedział nowy regionalny projekt, pn. „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. W ramach inicjatywy powstanie kilkanaście różnych programów skierowanych do rolników, sadowników, ogrodników, leśników, pszczelarzy, a także samorządowców.
– To projekt, w którym chcemy wspierać rozwój szeroko rozumianego rolnictwa, wykorzystując potencjał naukowy naszego regionu – opisywał marszałek. - Chcemy wspomóc rolników, by mogli ze zdrową żywnością trafić bezpośrednio do odbiorców. Chcemy otworzyć rolnikom możliwość sprzedawania żywności, przetworów bezpośrednio mieszkańcom dużych miast w regionie.
Gospodarz regionu pokroił i podzielił chleb z tegorocznych zbiorów ze współgospodarzami: starostą brzezińską i wójtem Rogowa. Chleb przekazali im starostowie dożynek, którymi w tym roku byli: Cezary Kozioł z Przyłęku Dużego, radny gminy Rogów i Justyna Kołodziejczyk, sołtys Kotulina.
Przy scenie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. Komisji konkursowej najbardziej spodobało się dzieło Domu Pomocy Społecznej Dąbrowie. Laureatami zostali też: gmina Chąśno i Koło Gospodyń Wiejskich z Raczyna.
Najpiękniejsze wieńce poprowadziły korowód dożynkowy, który przeszedł do dużej sceny, na której po chwili rozpoczęły się koncerty zespołów ludowych. Przy ich akompaniamencie wręczone zostały nagrody w konkursie Sołtys na Plus m.in. dla Piotra Skupnia, z sołectwa Rokszyce w gminie Wola Krzysztoporska.
Olbrzymią atrakcją dożynek były stragany odwiedzane przez tysiące gości, na których gospodynie częstowały przysmakami i specjałami ze swoich regionów. Na koniec przybyli wysłuchali koncertów gwiazd, czyli Krzysztofa Cugowskiego i zespołu Zakopower.