Advertisement
artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie GAP – co to takiego?

Czwartek, 24 listopada 2022
Utrata samochodu w wyniku szkody całkowitej lub kradzieży może być bardzo dotkliwa dla portfela – zwłaszcza, gdy pojazd jest finansowany kredytem lub leasingiem. W takiej sytuacji nieocenione będzie ubezpieczenie GAP. Co to za produkt i na czym polega? Ile kosztuje ubezpieczenie GAP i jakie są jego warianty? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o coraz popularniejszym wśród leasingobiorców rozwiązaniu, które uzupełnia ubezpieczenie AC/OC.
Ubezpieczenie GAP – co to takiego?

Na czym polega ubezpieczenie GAP i co to daje leasingobiorcy?

GAP (ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie od straty finansowej, która powstaje w sytuacji szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie GAP jest formą ochrony majątku, bo zapewni wówczas dodatkowe środki, które uzupełnią wypłatę z ubezpieczenia AC lub z OC.

 

Odszkodowanie z AC/OC niemal zawsze będzie odczuwalnie niższe niż początkowa wartość samochodu, bo wylicza się je na podstawie wyceny pojazdu w dniu wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży. Nowe auta najszybciej zaś tracą na wartości w pierwszych latach użytkowania.

 

Ma to szczególne znaczenie przy leasingu lub kredycie, których łączny koszt przewyższa rynkową wartość samochodu. Bardzo często odszkodowanie z AC/OC za pojazd nie wystarcza na spłatę pozostałej części zobowiązania, nie wspominając o wkładzie własnym na sfinansowanie nowego auta.

 

Ubezpieczenie GAP chroni natomiast przed stratą finansową związaną ze spadkiem wartości utraconego auta. Łączna wysokość odszkodowania z GAP oraz AC/OC będzie już bowiem na tyle duża, że może pokryć należności na rzecz leasingodawcy i pomóc sfinansować nowy samochód.

 

 

 

Czym jest GAP fakturowy, GAP casco, GAP indeksowy i GAP finansowy?

Ubezpieczenie GAP występuje w czterech różnych wariantach, które działają na nieco innych zasadach.

 

GAP fakturowy. Odszkodowanie uzupełnia różnicę pomiędzy wartością pojazdu w dniu zakupu a wysokością wypłaty z OC/AC lub wartością rynkową auta w momencie kradzieży albo szkody całkowitej (uwzględniania jest wyższa z tych dwóch kwot).

 

GAP casco. Działa podobnie, jak GAP fakturowy, jednak stosowany jest w przypadku trwających już, a nie nowych umów leasingu. Wyrównanie następuje do wysokości sumy ubezpieczenia z pierwszego dnia polisy AC, która obowiązywała w momencie zawarcia ubezpieczenia GAP.

 

GAP indeksowy. Wysokość odszkodowania wylicza się jako procent wartości rynkowej pojazdu w dniu wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży (np. 20% lub 30%).

 

GAP finansowy. Najmniej popularny rodzaj ubezpieczenia GAP, w którym odszkodowanie wyliczane jest na podstawie łącznej wysokości pozostałych do spłaty rat leasingowych.

 

Trzy pierwsze warianty ubezpieczenia GAP są dostępne między innymi w PKO Ubezpieczenia. Jest to atrakcyjna i wygodna oferta dla Klientów, którzy mają już umowę leasingu z PKO Leasing lub planują ją zawrzeć.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP i ile wynosi suma ubezpieczenia GAP?

Na wysokość składki GAP wpływa szereg czynników, w tym rodzaj pojazdu, jego wartość w dniu zawarcia umowy, wariant i wysokość ubezpieczenia oraz polityka danego ubezpieczyciela. Roczne ceny mieszczą się zwykle w zakresie od ok. 0,6% do 1,2% wartości auta.

 

Przy wyborze ubezpieczenia GAP warto wziąć jednak pod uwagę nie tylko cenę. Istotna będzie też suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, którą może wypłacić ubezpieczyciel oraz dodatkowe zalety danej oferty.

 

Na przykład klienci PKO Ubezpieczenia, którzy mają GAP fakturowy lub GAP casco mogą otrzymać samochód zastępczy i dodatkową refundację części kosztów leasingu albo ubezpieczenia komunikacyjnego nowego pojazdu. Składka za ubezpieczenie jest też doliczana do raty leasingu, co ogranicza liczbę zobowiązań do uregulowania. Przy zakupie ubezpieczenia GAP wraz z pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych PKO Auto klienci otrzymują również atrakcyjną zniżkę.

 

Standardowe sumy ubezpieczeń GAP w PKO Ubezpieczenia w przypadku samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony wynoszą natomiast:

100 000 zł, a dla pojazdów o wartości początkowej 200 000 zł i wyższej (GAP fakturowy i GAP casco) 150 000 zł;


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat