Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura.
Światowa prapremiera „Człowieka z Manufaktury" opery Rafała Janiaka, laureata Grand Prix i Nagrody Publiczności Operowej w międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Człowiek z Manufaktury" ogłoszonym przez Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Manufakturę i rozstrzygniętym przez jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 2 lutego. Kolejne premierowe przedstawienia 3 i 5 lutego.
Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, najczęściej wystawiana dramatopisarka w Polsce, tłumaczona na wiele języków. Jej teksty reżyserowali m.in. Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. „Człowieka z Manufaktury" reżyseruje Waldemar Zawodziński, twórca ponad 100 spektakli, w tym 40 oper. Opera opowiada o burzliwych wydarzeniach w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii: o strajku powszechnym robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. buncie łódzkim), o likwidacji zakładów „Poltex" w 1991 roku i wizji przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako Manufaktura. Jest to historia o miłości do Łodzi. O Żywiołach. O Pieniądzach. O walce Dobra ze Złem.
W obsadzie m.in. znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska, Agnieszka makówka, czołowa solistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz w roli głównej Stanisław Kierner.
(mat. Teatr Wielki w Łodzi)