Program nauczania ma być rozszerzony o przedmioty związane ze służbą w policji i zawodowej armii. Jak wylicza Anna Frymus, dyrektor szkoły, uczniowie obu klas będą mieć rozszerzony program wf. i przysposobienia obronnego. Będą brać udział w marszach na orientację, uczyć się musztry i - teoretycznie i praktycznie - strzelania. - Wychodzimy naprzeciw zainteresowaniom - podkreśla dyrektor.
Odpowiedzią na potrzeby rynku pracy są również klasy kształcące logistyków i techników turystyki wiejskiej, które mają powstać w Bujnach.
Nowe kierunki proponują także zespoły szkół w Wolborzu i Szydłowie. W Wolborzu jest to technikum agrobiznesu i technikum technologii drewna. Argumentem za naborem do tej drugiej klasy jest między innymi wolborski Formoplan.
Firma co prawda zapowiedziała zmniejszenie zatrudnienia, ale...
- Za trzy lata, jak wykształcimy uczniów, wszystko może się zmienić - mówi Danuta Łaska, wicedyrektor szkoły.
Z kolei Szydłów stawia na techników geodetów i techników obsługi turystycznej, których dotąd w szkole nie było. Nową specjalizację przyszłym uczniom chce zaproponować też Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie, w którym we wrześniu ma powstać klasa kształcąca techników telekomunikacji.
- Wybór kierunku konsultowaliśmy z powiatową radą zatrudnienia, po tej klasie uczniowie mogliby pracować w zakładach telekomunikacyjnych - mówi Adam Bieniek, dyrektor ZSP nr 1.
Nowe specjalizacje na razie niewiele mówią gimnazjalistom, którzy dopiero oswajają się z myślą o wyborze nowej szkoły.
- Na co będę patrzył, wybierając szkołę? Na dziewczyny - śmieje się Daniel z gimnazjum nr 4. Ale jego rówieśnice, Kamila Kubiś i Anna Bąbol, do sprawy podchodzą poważniej. - Myślimy o liceum i słuchamy opinii o różnych szkołach - mówią.
Tomasz Rogoziński, wychowawca klasy III w gimnazjum nr 4, przyznaje, że część uczniów do wyboru zawodu podchodzi realistycznie. - Powielają zawody bliskich. Jak wujek ma warsztat samochodowy, to i on chce - mówi.
Karolina Wojna POLSKA Dziennik Łódzki