Stanisław Ortel patronem krwiodawców

ePiotrkowRegion Czwartek, 25 listopada 20211 1196
Przedstawiciele klubu HDK PCK przy OSP w Babach zdecydowali, że ich patronem zostanie Stanisław Ortel. To twórca i wieloletni prezes tego klubu, dla którego krwiodawstwo stanowiło znaczącą część życia.

Uroczyste spotkanie, w czasie którego oficjalnie nadano klubowi z gminy Moszczenica imię Stanisława Ortela, odbyło się w remizie OSP Baby. Pomysł wyboru właśnie tego patrona zrodził się niemal dwa lata temu. Wskutek licznych dyskusji i starań podjęto uchwałę w tej sprawie, dzięki czemu decyzja stała się oficjalna.

 

Stanisław Włodzimierz Ortel urodził się w Babach 23 kwietnia 1953 roku (zmarł 16.10.2019 roku). W latach 90. XX wieku rozpoczął przygodę z Honorowym krwiodawstwem. Krew oddawał początkowo w Moszczenicy. /na początku roku 2000 z inicjatywy Stanisława Ortela przy aktywnym współudziale innych krwiodawców z miejscowości Baby, zapadła decyzja o utworzeniu własnego niezależnego od klubu w Moszczenicy, Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Babach. Pierwszą akcję udało się zorganizować już 12 marca 2000 roku i od tamtej pory klub działa bez przerwy z systematycznością sześciu akcji krwiodawstwa rocznie. Od samego początku istnienia prezesem klubu HDK był Stanisław Ortel.

Stanisław Ortel dał się poznać jako dobry organizator i osoba wytrwale dążąca do celu. Swoją postawą zachęcił chyba większość z obecnych krwiodawców naszego klubu do oddawania krwi. Sam starał się uczestniczyć w większości akcji organizowanych przez nasz klub, zawsze będąc obecnym, służącym pomocą, podpowiedzią, radą i doświadczeniem. Sam oddał łącznie prawie 36 litrów krwi. Za swoje zaangażowanie został wielokrotnie dostrzegany, wyróżniany i odznaczany - wspominają przedstawiciele HDK PCK im. Stanisława Ortela.

Przez prawie 20 lat Stanisław Ortel aktywnie uczestniczył w różnych wydarzeniach związanych z krwiodawstwem. Były to między innymi rejonowe spartakiady Klubów HDK i festyny rodzinne organizowane przez Szkołę Podstawową w Babach.


Klub pod kierownictwem Stanisława Ortela brał udział - z licznymi sukcesami - w akcjach „Ognisty Ratownik - Gorąca Krew". Od powstania klubu zorganizowano ponad 110 akcji, w których udział wzięło ok. 3300 osób, co przełożyło się na prawie 1500 litrów krwi zebranej dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka.


29 grudnia 2019 roku krwiodawcy jednogłośnie podjęli uchwałę zobowiązującą Zarząd Klubu do rozpoczęcia starań o nadanie klubowi imienia Stanisława Ortela. Dzięki temu Prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, 5 września 2020 roku, podjęło uchwałę, nadającą klubowi HDK PCK przy OSP Baby imię Stanisława Ortela.


W związku z sytuacją pandemiczną dopiero 21 listopada 2021 udało się dokonać oficjalnego aktu nadania imienia Klubowi.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Antianti14 ~Antianti14 (Gość)przedwczoraj, 10:54

Był też świetnym kierowcą autobusu! Znałem go! Spokój jego duszy!

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat