Impreza rozpoczęła się na południowym brzegu jeziora Bugaj. Uczestnicy w barwnym korowodzie z ekologicznymi kukłami Marzanny przeszli wałem przeciwpowodziowym w kierunku mostu na rzece Wierzejce. Podczas przemarszu uczestnicy wysłuchali legendy o powstaniu jeziora Bugaj. Wyjaśniona została także tradycja związana z topieniem/paleniem Marzanny. Nestor piotrkowskich przewodników Marek Richter wyjaśnił ponadto, skąd wzięła się nazwa Wierzeje.
Rozstrzygnięty został konkurs na ekologiczną Marzannę. Jury wyróżniło dwie najmniejsze kukły, które wrzucone zostały do rzeki. Pozostałe spłonęły na stosie. Pogorzelisko zostało starannie dogaszone, a pozostałości uprzątnięte.
Za pomysłowość i wykorzystanie ekologicznych surowców jury nagrodziło wszystkich twórców kukieł. Wszystkie drużyny otrzymały pakiety ze słodyczami i materiałami promocyjnymi. Nagrody w postaci albumów, kalendarzy i przewodników wręczone zostały drużynie ze SP 3, SP 16, SP 13, Gimnazjum nr 5 oraz Gimnazjum im. św Jana Bosko. Wszyscy uczestnicy rajdu mogą wpisać dodatkowe punkty na Odznakę Turysta Przyrodnik. Na zakończenie wszystkim drużynom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy, a z uwagi na zbliżające się święta Wielkanocne każdy uczestnik otrzymał też niespodziankę w postaci czekoladowego jaja.
Rajd zorganizowany został przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział im. Michała Rawity Witanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim przy wsparciu
Centrum Informacji Turystycznej oraz życzliwości Nadleśnictwa Piotrków i Dyrekcji Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.