Całe zamieszane związane z porodówką w Piotrkowie wynika z tego, że Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie (czyli szpital przy ul. Roosevelta prowadzony przez powiat) opuścił sieć szpitali, a to oznacza, że m.in. porodówka będzie tam funkcjonować jedynie do końca września. Od dłuższego czasu pacjenci z miasta i powiatu nie wiedzieli więc, czy w naszym mieście będzie jeszcze funkcjonał oddział ginekologiczno-położniczy.
W poniedziałek powiat piotrkowski wydał w tej sprawie oświadczenie. - Zarząd Powiatu, po wcześniejszych negocjacjach z przedstawicielami Zarządu Województwa, 19 sierpnia podjął decyzję, deklarując nieodpłatne przekazanie sprzętu oraz wyposażenie, a także użyczenie pomieszczeń Szpitalowi Wojewódzkiemu w Piotrkowie, w celu kontynuacji realizacji świadczeń od 1 października 2019 roku. O decyzji Zarządu Powiatu poinformowano, w stosownym piśmie, marszałka województwa i wojewodę łódzkiego. Posiadanie odpowiedniej bazy i kadry jest bowiem niezbędne, aby szpital przy ul. Rakowskiej mógł przystąpić do konkursu w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii, który - jak się oczekuje - powinien ogłosić NFZ. Decyzja Zarządu Powiatu i dyrekcji Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie oznacza, że od 1 października oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny nadal funkcjonował będzie w budynku przy ul. Roosevelta, w strukturach Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie – informowało Starostwo Powiatowe w Piotrkowie.
Sytuację komentuje Biuro Prasowe marszałka województwa. - Zarząd Województwa Łódzkiego szczególnie monitoruje sytuację w Szpitalu Powiatowym w Piotrkowie od czasu, gdy powiat poinformował o wypowiedzeniu umowy i tym samym pozostawieniu pacjentów bez opieki – czytamy w oświadczeniu Magdaleny Kamińskiej, rzecznika prasowego marszałka województwa łódzkiego. - Zarząd Województwa niezwłocznie podjął działania, które miały na celu sprawdzenie wszelkich możliwości przejęcia opieki nad pacjentami. Ze zdziwieniem przyjęliśmy informację o oświadczeniu Starostwa Powiatowego w Piotrkowie dotyczącego przejęcia Szpitala Powiatowego w struktury Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.
Służby prasowe marszałka zaznaczają, że decyzji o przejęciu oddziałów w struktury Szpitala Wojewódzkiego nie podejmuje ani powiat, ani szpital. Może być to decyzja jedynie Zarządu Województwa Łódzkiego poparta głosami radnych Sejmiku, a – jak zauważa rzecznik marszałka - nie została jeszcze podjęta i przegłosowana. - Zarząd Powiatu na prośbę Zarządu Województwa na razie wyraził zgodę jedynie na przekazanie sprzętu i udostępnienia pomieszczeń Szpitalowi Wojewódzkiemu w celu kontynuowania leczenia na likwidowanych oddziałach – dodaje Magdalena Kamińska. - Szpital to także personel, a ta kwestia nie została oficjalnie zabezpieczona. Oświadczenie to zadziwia więc zarówno w kwestii merytorycznej – kompetencji powiatu, jak i organizacyjnej – zabezpieczenia wszystkich elementów niezbędnych do przejęcia szpitala. Informowanie o sukcesie Starostwa w ten sposób i w tych okolicznościach można jedynie tłumaczyć trwającą kampanią wyborczą.