Bełchatów. Godzina 18.00. Gotowość służb mundurowych i pracowników socjalnych. Potem (do 2.00 nad ranem) przeszukiwanie klatek schodowych śmietników, opuszczonych budynków, pergoli śmietnikowych i liczenie osób bezdomnych oraz próba udzielenia im pomocy. Podobnie było w Piotrkowie oraz wielu innych miastach w całej Polsce. W Bełchatowie osób nieposiadających domu naliczono 146 i tyle też wypełniono kwestionariuszy w trakcie badania. W Piotrkowie ta liczba była mniejsza.
Śmietniki i noclegownie, czyli liczenie bezdomnych
- Dokładnie 138 osób (108 mężczyzn, 18 kobiet i 18 dzieci) przebywało w placówkach dla bezdomnych: Schronisku dla Bezdomnych w Bełchatowie i Bełchatowskim Centrum Pomocy Bliźniemu “MONAR-MARKOT”, 2 mężczyzn bezdomnych hospitalizowano w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie, 5 osób bezdomnych zlokalizowano na klatkach schodowych i 1 osoba przebywała w pergoli śmietnikowej - mówi Marianna Bykowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Bełchatowie.
W Piotrkowie osób bezdomnych znaleziono mniej. - W dniu akcji naliczono 51 osób bezdomnych. W tym 48 osób przebywało w noclegowni, dwie osoby w ogródkach działkowych i jedną osobę zlokalizowano w mieście przez Straż Miejską - mówi Zofia Antoszczyk p.o. dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.
Podobną ilość bezdomnych ma Tomaszów Mazowiecki i Radomsko. - Bezdomność jest zjawiskiem trudnym do oszacowania z uwagi na migracje tych osób. Poza tym wiele takich osób znajduje się poza systemem pomocy społecznej albo statystykami innych instytucji, placówek czy statystyk policyjnych. Czasem figurują jako osoby poszukiwane - mówi Aleksandra Więckowska - kierownik działu innowacyjnej pracy środowiskowej MOPS w Radomsku.
***
51 osób w Piotrkowie, 53 w Tomaszowie Mazowieckim, 60 w Radomsku i 146 w Bełchatowie. Tak liczbowo w roku 2013 przedstawia się problem bezdomności w naszym regionie.
***
Eksmisja i konflikty rodzinne
Ogólnopolską akcję liczenia bezdomnych zorganizowano z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Określenie ich liczby ma pomóc gminom w podjęciu konkretnych działań związanych ze zjawiskiem bezdomności. W czasie trwania akcji wypełniano ankiety, które zawierały szereg pytań dotyczących bezdomnego. - Z każdą osobą bezdomną został wypełniony kwestionariusz osobowy zawierający dane dotyczące wieku, płci, przyczyn bezdomności, źródła utrzymania, ostatniego stałego miejsca zamieszkania, wykształcenia, niepełnosprawności oraz korzystania z pomocy. Wszystkie kwestionariusze zostały przesłane przez Urząd Miasta Bełchatowa do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego - mówi Marianna Bykowska z Bełchatowa.
W Piotrkowie większość osób to te z eksmisji lub ich bezdomność spowodowana jest konfliktami rodzinnymi.
- “Całe to skrzyżowanie jest do du.. !”
- Sześciolatki w szkołach. Dla kogo zabraknie miejsca?
- Italiano, co dalej z tobą?
- Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
- BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski – plany na nowy rok
- HARC kręcił teledysk
- Pozytywnie nakręceni – Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC
- Jak rozpoznać powiat
- Andrzej Poniedzielski – jestem poetą użytkowym