Podczas konferencji wystąpiło 30 prelegentów z uczelni publicznych i niepublicznych z całej Polski, a także praktycy, którzy przedstawili wyniki swoich badań m. in. nad agresją w szkołach, cyberprzemocą czy substancjami psychoaktywnymi.
Jak zaznaczył Mirosław Olszewski, dyrektor wydziału Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie, spotkanie przeznaczone było nie tylko dla środowisk akademickich i nauczycielskich, ale też dla służb mundurowych, instytucji zajmujących się zwalczaniem uzależnień, rodziców i młodzieży.
Wykładowca SAN, Mariusz Cieślak, zaprezentował wnioski ze spotkań, które wraz z grupą studentów odbywał z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. - Agresja w szkole jest obecna, wręcz wpisana w rozwój młodych ludzi. Często przenoszą ją ze świata wirtualnego do rzeczywistości, bo czują się bezkarni. Zaczynają od negatywnych komentarzy chociażby na portalach społecznościowych, a potem dopuszczają się zabronionych czynów wobec rówieśników. Trzeba rozmawiać z młodzieżą, ale też z rodzicami, którzy są w dużym stopniu odpowiedzialni za ich wychowanie.
- W związku z rozwojem cywilizacyjnym powstają nowe problemy, są to chociażby uzależnienia. Niepokojące jest to, że dotykają coraz młodszych osób. Bardzo ważny jest dialog między instytucjami w tej kwestii. Współpracować powinny szkoły, ale też fundacje, bo rola profilaktyki w tym zakresie jest ogromna - dodał dr Adam Gogacz, prodziekan bełchatowskiego oddziału SAN.