Do rzeki Rakówki wpuszczono 30 tys. sztuk jazia. Jest to pierwszy z etapów zarybiania rzeki. Wszystko to w ramach projektu rewitalizacji Rakówki. - Jeszcze w maju naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego badali stan wody w rzece Rakówce. A w ubiegłym tygodniu przeprowadzono pierwszą akcję zarybiana rzeki, co jest najlepszym dowodem na to, że jakość tej wody jest dużo lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Wielu nazywało Rakówkę ściekiem, szczególnie w czasach, gdy w mieście nie było kanalizacji, jednakże od dzisiaj śmiało i z dumą można mówić, że przez Bełchatów płynie rzeka - podkreśla Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent miasta. - W pierwszym etapie zarybiania wpuszczono 30 tys. sztuk jazia, ale to dopiero początek. Na tym nie poprzestaniemy. Teraz musimy zrobić wszystko, by tę jakość wody utrzymać - dodaje wiceprezydent. A wszystko dzięki dotacji dla miasta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na zadanie “Opracowanie oraz pilotażowe wdrożenie programu rewitalizacji rzeki Rakówki i jej doliny na obszarze miasta Bełchatowa”.
- Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że woda w Rakówce nie jest czysta - mówi Andrzej Skrzypczak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Ale to błędna ocena. Badania monitoringowe ichtiofauny wskazują, że rzeka wraca do życia. Dlatego etapami rozpoczynamy zarybianie. Teraz do Rakówki wpuszczono 30 tys. sztuk jazia, następnie wpuszczony zostanie kleń i wszystko wskazuje na to, że jesienią raki.
Złą opinie o Rakówce miał także Aleksander Góralczyk, ichtiolog z okręgu piotrkowskiego Polskiego Związku Wędkarskiego. - Przez wiele lat traktowałem tę rzekę jako nieprzydatną do zarybienia - mówi Góralczyk - ale wyniki badań wykonane przez uczelnie mnie zaskoczyły. Cieszę się, że rzeka jest w coraz lepszym stanie. Teraz najważniejsze jest to, by ryby odnalazły się w tym środowisku. W Rakówce nie ma zbyt wielu drapieżników, które mogłyby im zagrozić, więc powinny spokojnie dać sobie radę - podkreśla Aleksander Góralczyk.
Kolejne zarybianie Rakówki przeprowadzone zostanie prawdopodobnie pod koniec lipca.
MC
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP