Sesja Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego odbyła się w trybie korespondencyjny (na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19).
Do ostatniej chwili takiej decyzji sprzeciwiał się klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, który chciał normalnej dyskusji podczas sesji. Ostatecznie radni nie mogli rozmawiać na temat projektów ani osobiście, ani elektronicznie. Do poniedziałku musieli złożyć karty ze swoimi głosami, pomimo że "ustawa covidowa" dopuszcza sesję zdalną.
Art. 15zzzi. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kolegialne organy
administracji publicznej mogą zdecydować o odbyciu swoich posiedzeń przy użyciu
środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym pomiędzy uczestnikami
posiedzenia danego organu,
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy
posiedzenia danego organu mogą wypowiadać się w toku jego posiedzenia;
– z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
O ponowienie głosowania wnioskował z kolei radny Dariusz Cecotka, który zmienił zdanie i chciał jednak zagłosować przeciw uchwałom. Jednak radca prawny Urzędu Miasta podczas sesji stwierdził, że regulamin Rady Miasta nie dopuszcza reasumpcji z powodu zmiany stanowiska. W dokumencie czytamy:
§ 17. pkt. 5 reasumpcja głosowania (niezwłoczne powtórzenia głosowania w razie stwierdzenia nieprawidłowości przy ustaleniu wyników głosowania albo jeżeli błędnie lub niezrozumiale przedstawiono przedmiot głosowania);
Na sesji RM wiceprzewodniczący odczytał stanowisko klubu Radnych dla Piotrkowa w sprawie reorganizacji targowiska, w którym radni poparli uchwały. Argumentowano, że targowisko stanowi dużą uciążliwość dla mieszkańców osiedli w rejonie Hali Targowej i przytoczono poparcie Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców. - Proponowane przez Urząd Miasta zmiany zawarte w projekcie uchwały Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do miasta Piotrkowa Trybunalskiego, wpłyną korzystnie na warunki życia mieszkańców okolic Hali Targowej. Przedsiębiorcy dzięki zastosowaniu infrastruktury będą mogli handlować w lepszych warunkach, co poprawi komfort zarówno kupujących, jak i sprzedających - twierdzą radni Krystyna Czechowska, Sylwia Więcławska, Ludomir Pencina oraz Jan Dziemdziora, którzy podpisali pismo.
Ostatecznie przewodniczący Rady Miasta odczytał wyniki głosowań w sprawie trzech uchwał. We wszystkich przypadkach 14 radnych było za, 7 przeciw, 1 wstrzymał się i 1 był nieobecny. Poniżej przedstawiamy jak głosowali poszczególni radni:
Marian Błaszczyński - za
Dariusz Cecotka - za
Rafał Czajka - za
Krystyna Czechowska - za
Urszula Czubała - ZA
Konrad Czyżyński - za
Sławomir Dajcz - przeciw
Jan Dziemdziora - za
Piotr Gajda - przeciw
Łukasz Janik - przeciw
Lech Kaźmierczak - za
Halina Madej - wstrzymująca
Piotr Masiarek - za
Wiesława Olejnik - przeciw
Ludomir Pencina - za
Bogumił Pęcina - za
Andrzej Piekarski - przeciw
Sergiusz Stachaczyk - przeciw
Mariusz Staszek - przeciw
Monika Tera - za
Marlena Wężyk-Głowacka - nieobecna
Sylwia Więcławska - za
Jadwiga Wójcik - za
Jak dokładnie będzie wyglądała organizacja targowiska w rejonie Hali Targowej dowiecie się z poprzednich publikacji epiotrkow.pl:
https://www.epiotrkow.pl/news/Gdzie-wyznaczono-miejsca-do-handlu-Sprawdz-na-mapce