Reklama

Prezydent ripostuje: więcej odpowiedzialności za słowo

ePiotrkow Czwartek, 27 stycznia 20226216113
- Przestrzegam, żeby mieć poczucie odpowiedzialności za słowo. Nie wprowadzać w błąd mieszkańców i nie podawać informacji, które nijak mają się do rzeczywistości - tak prezydent Krzysztof Chojniak odniósł się do pomysłów radnych na tańsze śmieci. Włodarz Piotrkowa stwierdził, że są one niezgodne z prawem.
Fot. K. Rudzki

Krzysztof Chojniak był gościem Beaty Hołubowicz-Stachaczyk w programie "O tym się mówi" na antenie radia Strefa FM. Audycję zdominował temat śmieci, a prezydent nie tylko tłumaczył podwyżki, ale także odniósł się do pomysłów opozycyjnych radnych, którzy w ostatnich dniach przedstawiali swoje pomysły na tańsze śmieci.

 

Marlena Wężyk-Głowacka postulowała wprowadzenie 50 % ulgi dla dzieci:

 

"Prezydentowi Chojniakowi mówię dziś: sprawdzam!"

 

a radni PiS chcieli wprowadzić dopłaty do śmieci: 

 

Radni PiS chcą dopłat do śmieci w Piotrkowie. 

Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest prawnie możliwe. Wprowadzenie ulgi dla dzieci jest kompletnie nierealne, ponieważ ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach precyzyjnie określa, jakie wsparcie jest możliwe. Dotyczy ono np. grupy osób, która korzysta z pomocy społecznej. Prawnie nie jest to więc możliwe. A gdyby nawet to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, kto miałby za to zapłacić. Ano musieliby za to zapłacić większymi stawkami osoby dorosłe m.in. rodzice tych dzieci, osoby bezdzietne czy te, które mają już pełnoletnie dzieci. Nie ma nic za darmo! To są populistyczne hasła, rzucane, aby się przypodobać ludziom  - mówił prezydent Chojniak. 

Prezydent wskazywał, że dopłata do śmieci z budżetu miasta także nie wchodzi w grę, a to ze względu na zapisy ustawy. 

 

W uzasadnieniu przepisów czytamy, że gminy z dopłat będą mogły korzystać w sytuacjach nadzwyczajnych. To nie jest tak, że sobie ustalimy 30 złotych, a resztę dopłacimy. To nie jest prawnie możliwe - wskazywał prezydent, jeszcze raz podkreślając, że nawet gdyby takie rozwiązanie dało się zastosować, to ktoś musi za nie zapłacić. 

- Takie obniżenie opłaty kosztowałoby miejski budżet kilka milionów złotych. Można się zastanowić, jak wtedy zmieniłaby się sytuacja finansowa miasta i jak wielu rzeczy w Piotrkowie nie moglibyśmy zrealizować.

Na koniec audycji prezydent zwrócił się także z apelem do radnych. 

Przestrzegałbym, aby mieć takie poczucie odpowiedzialności za słowo i nie wprowadzać w błąd mieszkańców i podawać informacji, które nijak mają się do rzeczywistości - zakończył prezydent. 

W trakcie audycji prezydent opisał sytuację na rynku śmieciowym i podkreślał, że miasto jest cenobiorcą i nie ma wpływu na koszty, jakie muszą ponosić mieszkańcy. Cały wywiad można znaleźć na stronie Strefy FM

 


Zainteresował temat?

6

19


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (113)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

komentarz dla ~komentarz dla (Gość)31.01.2022 11:39

Ludzie, po co to bicie piany? Po co deklaracje, że więcej na niego nie będziecie głosować? Prawda jest taka, że elektorat Chojniaka (60+) jest zadowolony, dopieszczony i kolejny raz wybierze swojego Najlepszego w Historii Miasta Prezydenta :)))

30


Ul ~Ul (Gość)30.01.2022 10:52

Riposta słaba. Ale riposta na pana ripostę będzie nokautująca. Obiecuje.

52


Bolek ~Bolek (Gość)30.01.2022 10:29

Prezydent wyłożył wyborcom Macierewicza czarno na białym jaki jest stan prawny i faktyczny , ale czy ciemny lud pisowski coś z tego zrozumiał, wystarczy poczytać komentarze oberwańców od rzeczywistości!

13


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)29.01.2022 12:24

Pinyndzy nie ma ale będą bo ludzie se zapłaco za śmieci, jakie to tuskowe

32


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)27.01.2022 18:30

Wypowiedź Prezydenta mega słaba. Słownictwo tupu ,se, nie wypada. Wstyd

63


piotrkowianka z Targ ~piotrkowianka z Targ (Gość)27.01.2022 14:29

A jaka jest stawka za śmieci w Chełmie ? zorientowani wiedzą o co chodzi.

221


Sprawiedliwy ~Sprawiedliwy (Gość)29.01.2022 10:21

Wy tylko narzekacie. A Pan Prezydent jest konsekwentny w swoich działaniach. Ogłosił podwyżkę opłaty za wywóz śmieci i sobie też dał podwyżkę jeśli chodzi o comiesięczne wynagrodzenie.

51


Pytanie do ... ~Pytanie do ... (Gość)28.01.2022 21:14

... skoro w Piotrkowie nic nie jest możliwe, to może się pan Chojniak wybierze do Opoczna zapytać jak to możliwe, że tam stawka wynosi 16 zł./osobę. Podróże kształcą a na naukę nigdy nie jest za późno.

102


goœć_krzysiek ~goœć_krzysiek (Gość)27.01.2022 12:02

W takim razie ja się wymeldowuje z zdresu,to nic nie kosztuje a nie ma obowiązku meldunkowego.

152


Kocham Piotrków! ~Kocham Piotrków! (Gość)28.01.2022 21:18

Bo można jeszcze więcej!

30


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat