Powstają centra integracji dla uchodźców

Region Sobota, 02 kwietnia 20225
O tym, że wiele organizacji pozarządowych niesie wsparcie dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, mogliśmy się przekonać przy okazji zorganizowanego w piątek (01.04.2022) spotkania w Starostwie Powiatowym. Inicjatorem Forum Organizacji Pozarządowych była fundacja Cor Ignis oraz powiat piotrkowski.

Ładuję galerię...

Wszyscy zgromadzeni w sali kolumnowej byli zgodni co do tego, że aby nieść pomoc skutecznie, trzeba to robić mądrze. Swoją propozycję dla przybyłych przedstawił starosta Piotr Wojtysiak.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych od tygodni niosą pomoc Ukraińcom. My chcemy na ziemi piotrkowskiej świadczyć to wsparcie jeszcze lepiej. To musi być pomoc psychologiczna, rzeczowa, ale też z zakresu edukacji. Moja propozycja to Lokalne Centrum Integracji dla uchodźców. Tam cudzoziemcy mogliby np. uczyć się języka polskiego, ale też uzyskać pomoc, gdy mają problemy zdrowotne. Bez pomocy wolontariuszy i organizacji pozarządowych, niewiele da się zrobić. Wspomniane centra mogłyby się znaleźć w Wolborzu, Sulejowie, Moszczenicy i Rozprzy.

 

Od samego początku wojny na Ukrainie, w pomoc poszkodowanym włączyła się fundacja Cor Ignis, na co dzień funkcjonująca w Piotrkowie Trybunalskim.

Za nami okres wzmożonej pomocy czysto humanitarnej. Chodziło o zapewnienie przybywającym uchodźcom jedzenia, miejsca do spania, czy ubrań. Przed nami kolejne wyzwania, bo nawet jeśli wojna się skończy, to na pewno jakaś część z tych ponad 2 milionów obywateli Ukrainy, zostanie w Polsce na dłużej. Chcemy im pomóc zaadaptować się, poczuć się częścią naszego społeczeństwa – wyjaśnia Kacper Czapczyk z Cor Ignis.

 

To jednak nie jedyna organizacja, która w niesieniu wsparcia ma spore doświadczenie. Aktywnie działają w tym zakresie także mieszkańcy powiatu piotrkowskiego.

Żeby być skutecznym gminy muszą współpracować z powiatem oraz ze sobą nawzajem. My w naszej miejscowości zorganizowaliśmy miejsce, w którym uchodźcy mogli się zaopatrzyć w niezbędne tuż po przyjeździe do nas rzeczy. Współpracujemy właśnie z gminą, mieszkańcami, strażakami ochotnikami oraz zaprzyjaźnioną fundacją. Sam jestem samorządowcem i wiem, że organizacje pozarządowe i wolontariusze, w takich sytuacjach jak obecna, są nieocenione - mówi Michał Tokarski, prezes stowarzyszenia Euroaktywni z Rozprzy.

 

Pomoc dla przybywających musi być jednak wielotorowa. Ważna jest więc także rola ośrodków kultury, które jak się okazuje w obecnym czasie stają się niekiedy miejscami wsparcia psychicznego dla osób dotkniętych tragedią wojny.

Razem z moją organizacją, czyli Instytutem Neufelda w Polsce, organizujemy tzw. emocjonalne place zabaw. Spotykamy się tam z dziećmi i mamami. Na pierwszy rzut oka się bawimy, ale tak naprawdę „mostujemy” ich z tatusiami, braćmi czy dziadkami, którzy pozostali na Ukrainie. To też dla tych ludzi czas na wytchnienie i oderwanie się od całego zła, które ich spotkało - wyznaje Kamila Dubilas, dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury.

 

Wśród uczestników Forum Organizacji Pozarządowych znalazły się też m.in. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Opus, ZHP, przedstawiciele „Widzialnej Ręki”, czy stowarzyszeń Mam Sąsiada Polska 2050 i Help PT.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

11


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

roki ~roki (Gość)04.04.2022 08:38

Realizować ale z funduszy sponsorów. Budżet na drogi.

20


emerytka ~emerytka (Gość)02.04.2022 14:07

Powinieno być miejsce na ogłoszenia o pracy. Sporo ludzi szuka osób do pomocy przy sprzątaniu, koszeniu i innych pracach.

83


Sergiej ~Sergiej (Gość)02.04.2022 13:39

To się chwali blatmac

43


Dasi ~Dasi (Gość)02.04.2022 11:15

Mądre, popieram takie rozwiązanie

57


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat