To wyjątkowy październik dla historii Piotrkowa Trybunalskiego. W tym roku mija 80 lat od likwidacji piotrkowskiego getta. Było to pierwsze takie miejsce, które hitlerowskie Niemcy założyły w okupowanej przez siebie Europie. W piątek, 21 października w Piotrkowie rozpoczął się szabaton, czyli cykliczne spotkanie potomków Żydów, którzy kiedyś mieszkali w Piotrkowie. Uroczystości w sposób szczególny nawiązują do rocznicy likwidacji tutejszego getta.
W Piotrkowie Trybunalskim znajduje się wiele miejsc istotnych dla historii lokalnej społeczności żydowskiej. Przykładowo z cmentarza żydowskiego i Placu Pofranciszkańskiego prowadzone były wywózki Żydów w trakcie II wojny światowej. Na miejscu był nasz reporter o to co mówili uczestnicy uroczystości.
Moja rodzina mieszkała tu od wielu pokoleń. Ci, którzy zostali w Piotrkowie zginęli. Moja babcia mieszkała na Starowarszawskiej 25, próbowała się ukryć przed Niemcami w naszej piekarni. Niestety została schwytana i wywieziona. Zginęła w Treblince, podobnie jak inni członkowie mojej rodziny. Chcę być tutaj dzisiaj, żeby uczcić ich pamięć. Dodatkowo miejsce, w którym jesteśmy jest dla mnie znaczące, bo moi przodkowie są pochowani na tym cmentarzu - mówiła Dina Feldman, która od wielu lat zajmuje się historią Żydów w Polsce.
W ramach obchodów szabatonu zaplanowano jeszcze uroczystości Mincha i Kabbala Shabbat oraz spotkanie modlitewne Shaharit w Wielkiej Synagodze. Będą też ceremonia Havdalah oraz „Melave Malka”, czyli wieczór z żydowską kulturą i muzyką.