Advertisement

Piotrków tłumnie uczcił Święto Konstytucji (DUŻO ZDJĘĆ)

ePiotrkow Wtorek, 03 maja 202265278
Liczne delegacje, w skład których weszli urzędnicy, przedstawiciele świata polityki, kultury czy edukacji, złożyły we wtorek (03.05.2022) wiązanki pod tablicą upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wmurowaną w ścianę kościoła oo. Bernardynów. W tym roku mija już 231 lat, odkąd Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja. W obchody włączyli się również kombatanci, służby mundurowe oraz piotrkowskie stowarzyszenia i instytucje.

Ładuję galerię...

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny. Odprawił ją ks. bp. Marek Marczak, w asyście kapłanów na co dzień pełniących posługę w piotrkowskich parafiach. Następnie mieszkańcy miasta oraz oficjele przenieśli się w okolice tablicy pamiątkowej przy ul. Słowackiego. Przemówienie do przybyłych wygłosił Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Pierwszy krok do zrzucenia niewoli to odważyć się być wolnym, pierwszy krok do zwycięstwa – poznać się na własnej sile. Te słowa Tadeusza Kościuszki w dzisiejszych czasach nabierają szczególnego znaczenia. Historia jest najlepszą nauczycielką życia, ale jak pokazują dzieje ludzkości, bardzo wielu jej uczniów niezbyt pilnie przykładało się do nauki. Niesprawiedliwością jest więc to, że w szkole życia za nieuctwo płacą także ci, którzy wyciągali właściwe wnioski z dziejowych doświadczeń. Niestety z tych naszych Europa czerpie niechętnie, a i my sami uśpieni wolnością, zbyt szybko zapomnieliśmy, że nim na nasze ziemie wkroczyli zaborcy, Fundamenty Rzeczypospolitej wcześniej niszczyły egoizm, prywata, czy roszczeniowość - mówił Krzysztof Chojniak.

W czasie wystąpienia prezydent nawiązał też do wydarzeń sprzed 231 lat. - Wtedy patrioci próbowali ratować Polskę przed upadkiem. Piękną kartę w historii powstania pierwszej w Europie Konstytucji, zapisali również związani z naszym miastem m.in. Tomasz Maruszewski, Józef Pawlikowski i Stanisław Małachowski.

 

Nie zabrakło również nawiązania do obecnej sytuacji Polski, związanej z wojną na Ukrainie.

Znów znaleźliśmy się w samym centrum wydarzeń, kształtujących nowe oblicze świata. Między zachodem a wschodem. Choć wojna prowadzona jest na Ukrainie, obecnie zdajemy kolejny egzamin z obywatelskiej odpowiedzialności za ojczyznę i współodpowiedzialności za Europę. Wydaje się, że najwłaściwsze wnioski z tej sytuacji wyciągają zwykli ludzie, którzy bezinteresownie wyciągają ręce w kierunku naszych sąsiadów z Ukrainy. Właśnie taka pomoc jest najcenniejsza - dodał prezydent.

 

Na koniec przemówienia Krzysztof Chojniak złożył mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego i przybyłym gościom najlepsze życzenia: siły wytrwałości i wiary.


Zainteresował temat?

6

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mdx ~mdx (Gość)04.05.2022 00:50

Fun fakt: w czasie uchwalania Konstytucji 3 maja Kościół Katolicki był jej zdecydowanym przeciwnikiem. Nie przeszkadza im to obecnie podpinać się pod to święto.

104


edolek ~edolek (Gość)04.05.2022 13:09

Wczoraj była rocznica !
A Interia, Onet , WP -cisza !!!!! ( polskojęzyczne media , to nie znaczy że nasze )

53


edson arantes ~edson arantes (Gość)03.05.2022 16:45

Szkoda, że Chojniak nie wspomniał dlaczego po roku od uchwalenie ta konstytucja padła i Polska została rozebrana.

92


mdm ~mdm (Gość)04.05.2022 09:04

Gdyby nie młodzież, to byłaby mizerota.

50


Misio ~Misio (Gość)03.05.2022 20:13

Dlaczego na takich "spotkaniach" nie ma służby medycznej? Co rusz uczniowie klas mundurowych mdleli a rodzice jak zdążyli, to dobiegli z pomocą. Jak nie, to koledzy z pododdziału wyprowadzali kilka metrów dalej by mogli usiąść i ochłonąć!
Policja stała i tylko zerkała...

110


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat