Pierwszy wielki finał Kolorowej Lokomotywy już za nami

Poniedziałek, 13 października 20143
Ośmioro młodych piotrkowian zostało nagrodzonych podczas finału projektu „Kolorowa Lokomotywa”. Czworo z Oratorium św. Antoniego i czworo z piotrkowskiego hufca ZHP. Uroczystość podsumowująca pierwszą część akcji, skierowanej do 13 miast województwa, odbyła się w sobotę, 4 października, w Łódzkim Domu Kultury. Łącznie nagrody i wyróżnienia odebrało 67 dzieci.

Ładuję galerię...

W minioną sobotę, 4 października, w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych finałów projektu „Kolorowa Lokomotywa”. W trakcie uroczystości podsumowano tegoroczną współpracę z 13 ośrodkami kultury z największym miast województwa i nagrodzono laureatów odbywających się w ramach projektu konkursów. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 67 dzieci, w tym ośmioro z Piotrkowa – czworo z Oratorium św. Antoniego oraz czworo z  56 PDH „FLO” z Hufca Piotrków Trybunalski.

Młodzi piotrkowianie z nagrodami
Do Łódzkiego Domu Kultury na ogłoszone w ramach projektu konkursy napłynęło 300 prac. II nagrodę w konkursie plastycznym „Na zielonym szlaku” otrzymał  Kacper Neuhoff z piotrkowskiego hufca ZHP. Wyróżnienia w tym samym konkursie otrzymali jego koledzy i koleżanki z hufca: Dawid Radziszewski, Małgorzata Rajkowska oraz Dawid Erenberg. Z kolei wyróznienia w konkursie fotograficznym „Natura oczami dziecka” powędrowały do Dawida Włodarczyka, Marty Kaczmarek, Natalii Banaszczyk i Patryka Miśkiewicza. Wszyscy na co dzień uczęszczają do Oratorium św. Antoniego. Z kolei nagrodę główną w konkursie na piosenkę przewodnią projektu „Kolorowa Lokomotywa” zdobyła Natasza Bartłomiejczyk z Barkowic.

– Bardzo się cieszę z sukcesu młodych piotrkowian – mówi Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. – Piotrków dołączył do projektu co prawda na końcu, ale za to z jakim sukcesem. Dla tych dzieciaków spotkanie z „Kolorową Lokomotywą” to była szansa na rozwój ich talentów, na spotkanie ze sztuką, na możliwość pracy ze sprzętem fotograficznym czy malarskim z prawdziwego zdarzenia, .   

Sztandarowy projekt województwa skierowany do dzieci i młodzieży
„Kolorowa Lokomotywa” w ciągu dwóch lat stała się sztandarowym projektem Łódzkiego Domu Kultury skierowanym do najmłodszych mieszkańców województwa łódzkiego. Jak przyznaje Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego projekt ten odniósł tak duży sukces z racji zaangażowania przez ŁDK do wspólnego działania wielu instytucji z obszaru łódzkiego: – Udało nam się zaangażować wielu partnerów, w tym samorządy lokalne, nie tylko z tych 13 największych miast regionu, które dziś się tu spotykają, ale również z ponad 40 mniejszych miejscowości. Mamy w projekcie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, (…) mieliśmy też współpracujące instytucje kultury, uczelnie.  Mieliśmy też nasze parki krajobrazowe, których w łódzkim jest siedem, i które warto odwiedzać i w ten sposób poznawać unikalną przyrodę łódzkiego. To dzięki tym partnerom oferta artystyczna i intelektualna projektu była na tak wysokim poziomie. Mam nadzieję, że za sprawą „Kolorowej Lokomotywy” zaszczepiliśmy w dzieciakach ciekawość tego, jak wygląda województwo, co się dzieje się u sąsiadów, by znajdowały inspirację do tego, aby szukać ciekawych miejsc, ludzi, i wydarzeń u siebie w regionie.

– Środki, które Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na ten projekt zostały dobrze wykorzystane. Te środki dotarły do dzieci i młodzieży zarówno na obszarach miejskich, ale także do takich, których młodzi mieszkańcy dotąd nie brali udziału w takich spotkaniach z przyrodą – mówił Andrzej Czapla, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Nasze wsparcie i współpraca przy projekcie z parkami krajobrazowymi województwa dają świetny efekt. Cieszy także liczba uczestników – kilka tysięcy dzieci ponad 50 gmin. To daje nadzieję, że te dzieciaki będą lgnęły zarówno do ekologii, jak i do kultury.

Tegoroczna edycja „Kolorowej Lokomotywy” to druga edycja projektu. – Pierwszy rok dał nam doświadczenia, które wykorzystaliśmy w obecnym. Jeszcze bardziej starannie dobieraliśmy miejsca, w których prowadziliśmy edukację, kontakt, jaki się nawiązał pomiędzy naszymi pracownikami a instruktorami domów kultury to jest też cenna wartość. Wzajemnie uczymy się wrażliwości i sposobu pracy z dziećmi oraz skutecznego czasu wykorzystywania tych kilku godzin, które mamy do dyspozycji, gdy dzieci do nas przyjeżdżają – mówił w sobotę Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parku Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. – Wiemy, że takie zajęcia na łonie natury są bardziej skuteczniejsze niż takie w zamkniętej sali, nawet w najpiękniejszym domu kultury. (…) Ważne dla nas jest to, że dzieciaki są z całego województwa. {{Żbyć może za rok inne ośrodki kultury zachęcone sukcesem tegorocznej akcji zdecydują się dołączyć do projektu, że poznają siedem parków krajobrazowych naszego województwa, z których można korzystać i które należy szanować. Edukacja ekologiczna to przecież jedna z idei tego projektu, który w tym roku dodatkowo nosił podtytuł „Na zielonym szlaku”. Lasy, źródła, obiekty kulturowe, cenne gatunki – na to zwracamy uwagę dzieciaków, uczulamy na to jak człowiek swoimi działaniami wpływa na przyrodę, pozytywnie, negatywnie bądź neutralnie. Chcemy wyeliminować te negatywne zdarzenia, a pozostawić tylko te pozytywne i neutralne.
    
Agawa


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

żal ~żal (Gość)14.10.2014 09:48

A co ma do tego Chojniak? Niech sobie jeździ swoim bilbordem po mieście. Kocha nie tylko Piotrków, ale i kocha stołek na którym siedzi. Był wiceprezydentem Matusewicza, dziś taka zaciekła walka o stołek. I prawdę mówiąc tylko on kocha Piotrków - bo w nim mieszka. I może jeszcze kilka mniej znanych osób z listy Prezydenta Chojniaka. Żal.

21


Piotrkowianin Piotrkowianinranga14.10.2014 09:04

"gh" napisał(a):
a co na to chojniak?

Można jeszcze lepiej, bo kocham Piotrków! http://www.epiotrkow.pl/multimedia/icon/b9effba368038cc9c47059d77f52de43.jpg

60


gh ~gh (Gość)13.10.2014 20:43

a co na to chojniak?

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat