Jak wyjaśniali przedstawiciele projektanta - konsorcjum firm CDM Sp. z o.o. - podczas prac okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana pierwotnych założeń i zastąpienie ich nowymi, ekonomicznymi rozwiązaniami, o które - dodajmy - postulowano m.in. w toczącej się od dłuższego czasu debacie publicznej. Jak mówił podczas spotkania Andrzej Dziuba (dyrektor Biura Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej BIPROWOD - WARSZAWA Sp. z o.o.) stare technologie należy zmienić na bardziej energooszczędne.
Według wstępnych szacunków modernizacja oczyszczalni i renowacja 13 kilometrów kolektora tłocznego ma kosztować łącznie 100 -110 milionów.
Podziękowanie
Z całego serca dziękuję władzom miasta Piotrkowa Trybunalskiego za uwzględnienie znacznej części moich uwag dotyczących błędów w dotychczasowej koncepcji modernizacji oczyszczalni ścieków w naszym mieście.
Przedstawione opracowanie konsorcjum firm CDM Sp. z o.o. pokrywa się w znacznej części z moimi wcześniejszymi wystąpieniami, postulującymi m.in. zastosowanie metody drobnopęcherzykowej oczyszczania ścieków - jako tańszej i bardziej efektywnej.
Jednocześnie pragnę oświadczyć, że moje działania i wysiłki na rzecz poprawienia błędnych założeń polegające na zainteresowaniu piotrkowską oczyszczalnią Urzędu Zamówień Publicznych, Najwyższej Izby Kontroli i innych ważnych instytucji, spowodowane były wyłącznie troską o tę najważniejszą miejską inwestycję.
Ale… najważniejszy jest efekt. Rozumiem doskonale również, że nikt mi nie podziękuje, ani też nie przyzna się do błędu. Dziękuję zatem sam sobie. Okazuje się, że warto być konsekwentnym, jeżeli wierzy się w to, co się robi.
Nie ma wygranych, nie ma przegranych. Najważniejszy jest Piotrków!
Tomasz Stachaczyk