O Powstaniu Styczniowym w Piotrkowie

Poniedziałek, 23 stycznia 20233
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. W 160. rocznicę powstania władze Piotrkowa oddały hołd powstańcom.

Ładuję galerię...

Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych znajduje się na cmentarzu. Tam wiązankę złożyli prezydent Krzysztof Chojniak oraz radny Piotr Masiarek. Z kolei w parku św. Jana Pawła II otwarto wystawę plenerową "Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie". 

 

Wystawę stworzyli pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie. 

Piotrków z racji mocnego wzmocnienia garnizonu rosyjskiego nie stał się jednym z pierwszych celów ataku powstańców. Warto jednak podkreślić udział piotrkowian w tym zrywie. Szczególnie gimnazjalistów, którzy w pierwszej kolejności odpowiedzieli na wezwanie władz powstańczych i ruszyli do walki. Szacujemy, że w okresie powstania przez szeregi armii polskiej przewinęło się 200 tys. ludzi - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie. 

Dyrektor piotrkowskiego archiwum przypomina także  mieszkańców Piotrkowa, które walczyli w powstaniu, a potem doczekali wolnej Polski. 

W oparciu o nasze zasoby prezentujemy 75 dokumentów, które omawiają różne aspekty powstania. Są tu zarówno zarządzenia władz carskich, odezwy rządu do powstańców, jak i honorowanie bohaterów tych walk w czasach II RP. Możemy także znaleźć tablice poświęcone piotrkowianom biorącym udział w tym zrywie - dodaje dyrektor Archiwum.

 

Wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu stworzyło także piotrkowskie Muzeum. Więcej na ten temat piszemy w tekście

 

W krwawym polu srebrne ptaszę...

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_epi ~go?ć_epi (Gość)28.01.2023 21:08

A ten z broda na fotce to nauczyciel historii?

10


Takaprawda ~Takaprawda (Gość)24.01.2023 10:08

papież Pius IX potępił powstanie styczniowe (1863-1864), wypowiedział się, że car miał prawo stłumić ?niesprawiedliwy rokosz? 

03


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)24.01.2023 04:31

To chyba coś znaczy 24 godziny i i żadnego komentarza A dzięki nim dziś Polska jest wolna chwała bohaterom i piękna lekcja historii

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat