Advertisement

"Nóż wbity w plecy". Rocznica sowieckiej zdrady

UM Piotrków Trybunalski Niedziela, 17 września 202310
17 września to jedna z najtragiczniejszy dat w historii naszego kraju. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice walczącej z hitlerowskim najeźdźcą II Rzeczypospolitej.

Ładuję galerię...

17 września 1939 roku Armia Czerwona niespodziewanie zaatakowała wschodnie granice II Rzeczpospolitej. ZSRR złamała tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji i zrealizowała ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Dla walczącej z hitlerowcami Rzeczpospolitej agresja ZSRR była „nożem wbitym w plecy”, na który polska armia nie była w stanie zareagować.


Wkroczenie Armii Czerwonej oznaczało de facto aneksję wschodniej części Rzeczpospolitej przez Związek Radziecki oraz ogromne represje wobec narodu polskiego m.in. zbrodnię katyńską oraz masowe wywózki Polaków na Sybir. Właśnie 17 września jest „Dniem Sybiraka”, który ma przypominać o polskich obywatelach przymusowo wywiezionych z kraju do katorżniczej pracy na wschodnich rubieżach Związku Radzieckiego.

Pamięć Sybiraków oraz żołnierzy poległych w walce z sowieckim okupantem władze Piotrkowa oraz działacze Koalicji Obywatelskiej uczcili złożeniem kwiatów pod pomnikami: Grobu Nieznanego Żołnierza, Ofiar Katynia oraz Sybiraków.

W imieniu mieszkańców naszego miasta wieńce złożyli prezydent Krzysztof Chojniak wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Ludomir Pencina. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)18.09.2023 11:25

Jak do tej pory to było prawie, że cicho o 17 września 1939 roku, a teraz hucznie i na potęgę obchodzi się tą rocznicę, nawet w internecie zobaczyły światło dzienne filmy o tym wydarzeniu. A teraz gdy Rosja napadła na Ukrainę, należy koniecznie skorzystać z okazji, aby dolać oliwy do ognia i huzia na ruskich, żeby jeszcze bardziej ich znienawidzić. I proszę mi nie przypisywać, że jestem ruską onucą, bo takie są fakty.

23


Historycznefakty ~Historycznefakty (Gość)17.09.2023 15:46

Ciekawa rzecz, że sowiecka / rosyjska / bolszewicka / radziecka armia zawsze zajmuje lub wkracza na obce tereny, a nigdy atakuje albo okupuje czy jest agresorem; ciekawe dlaczego? To taka pacyfistyczna retoryka?

33


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)17.09.2023 20:40

A to działacze innych partii nie złożyli kwiatów pod tymi pomnikami?

61


gumułka ~gumułka (Gość)17.09.2023 20:44

Niemcy, Słowacy, Ruscy, Francja oraz Anglia... Całkiem sporo tych państw olało wówczas polski rząd. Ciekawe, dlaczego?

52


tak tylko pytam ~tak tylko pytam (Gość)17.09.2023 19:47

A pomnik sowiecki kilka metrów obok już rezydentowi Chojniakowi nie przeszkadza?
Nadal zamierza chować głowę w piasek?

64


××××× ××× ~××××× ××× (Gość)17.09.2023 17:34

Ło boże kszysiu się pokozol

61


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat