Nie tylko Polacy, ale także Ukraińcy, którzy mieszkają aktualnie u polskich rodzin, usiedli do wielkanocnego śniadania

Łódzki Urząd WojewódzkiŁódzkie Niedziela, 17 kwietnia 20221
W Piotrkowie przebywa wiele ukraińskich rodzin. Wspólnie z polskimi, u których znalazły schronienie, przygotowywały świąteczne potrawy i święciły koszyczki. Wśród składanych sobie życzeń, najczęściej wypowiadane były "Spokojnego nieba nad głową".

Ładuję galerię...

Ukraina korzysta z kalendarza juliańskiego, więc ich święta wypadają w innym terminie i jeśli chodzi o Wielkanoc, podobnie jak Polsce, również są ruchome. Święta Wielkanocne w Ukrainie w 2022 roku wypadają 24 kwietnia.

 

Tradycje ukraińskiej Wielkanocy są bardzo zbliżone do polskich. Na świątecznym stole również nie może zabraknąć pisanek, które przygotowuje się w rodzinnym gronie. Kolorową pisankę można także podarować komuś na znak miłości.


Podobnie jak w Polsce, w Ukrainie podczas świąt niezwykle ważna jest święconka, czyli koszyczek. Niektórzy, poza jajkami czy wędlinami, wkładają do niego także twaróg i charakterystyczne przekąski dla dzieci – zefirki, czyli słodkości zrobione z bezy. Po poświęceniu koszyczka Ukraińcy dzielą się jego zawartością z bezdomnymi i potrzebującymi.

 

Z ukraińską kulturą można zapoznać się na wystawie zatytułowanej „W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole”, prezentowanej w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Znajdują się tam m.in. unikatowe huculskie pisanki i ceramika, pokuckie malarstwo na szkle, stroje z Podola i Huculszczyzny, słynne kilimy z manufaktury w Glinianach, banknoty. Tradycyjną i współczesną kulturę Ukrainy przybliżają wykonane podczas badań terenowych fotografie.

 

Sala wystaw, w aranżacji ukraińskich zabytków, stała się przestrzenią wzajemnego odkrywania kultur - polskiej i ukraińskiej. Ma być też miejscem spotkań rodzin, dzieci szkolnych, wszystkich środowisk chcących podczas zajęć tematycznych, warsztatów, wykładów, prezentacji filmowych i artystycznych uczestniczyć w wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących własnej tożsamości.

 

W zbiorach muzeum znajdują się zabytki pozyskane w okresie międzywojennym oraz podczas wieloletniej współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Pokucia i Huculszczyzny w Kołomyi, Muzeum Etnograficznym we Lwowie, Narodowym Muzeum Ukraińskiej Ludowej Sztuki Dekoracyjnej w Kijowie i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Jak podkreślają twórcy wystawy, jest ona wyrazem solidarności z Ukrainą w trudnym dla niej czasie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_tutejszy ~go?ć_tutejszy (Gość)18.04.2022 17:58

Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, że rząd chce znieść podatek PIT dla imigrantów z Ukrainy i Białorusi!!!

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat