- W wodzie pływa pełno śmieci. Woda jest brązowa (brudna, śmierdząca). Przeszliśmy cały staw dookoła, niestety nie znaleźliśmy żadnej ławki, na której można normalnie usiąść. Nie wspominając o zaśmieceniu terenu wokół stawu. Brak skoszonej trawy, brak porządnej ścieżki spacerowej. Czy tak w Piotrkowie mają wyglądać miejsca do odpoczynku? Nie mam pojęcia, kto jest za ten obiekt odpowiedzialny, ale już chyba dawno o nim zapomniał. A może jest to miejsce dla lokalnych panów spod sklepów monopolowych – pisze pan Damian.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy opisywany przez mieszkańca stan jest zgodny z rzeczywistością. Niestety, jedyne w tej części miasta miejsce, gdzie można pospacerować, posiedzieć i popatrzeć na kaczki to obraz nędzy i rozpaczy. Rozsypujące się ławki, błoto na ścieżkach i kaczki pływające pomiędzy butelkami po wódce.
Tuż obok parku swoją siedzibę ma Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, postanowiliśmy więc zapytać, dlaczego park (który jest przecież zabytkiem!) jest w tak złym stanie. - Mimo pogody sprzyjającej szybkiemu wzrostowi traw i chwastów, koszenia traw we wszystkich parkach miejskich odbywają się regularnie – odpowiedział nam Mikołaj Chmielewski, pracownik ZDiUM w Piotrkowie. - Obecnie trawniki w parkach są już wykoszone lub jeszcze niektóre fragmenty są w trakcie wykaszania. Stan niektórych ławek jest niezadowalający w związku z tym, że dały im się we znaki zarówno długa zima, jak i wandalizm. Konserwacja ławek jest prowadzona na bieżąco i do połowy lipca naprawy w parku Belzackim zostaną zakończone. W wyniku ostatnich licznych i gwałtownych opadów oraz wzmożonego dopływu wody z okolicy, do stawu dostają się różnego rodzaju nieczystości, które w miarę możliwości, tak jak i inne odpady z terenu parku, są usuwane na bieżąco.
Wnioski? Albo prace porządkowe prowadzone są zbyt późno, albo za mało intensywnie, albo... jedno i drugie.
as
Historia Parku Belzackiego
Park Belzacki założony został w II połowie XIX wieku. Wpisany do rejestru zabytków w latach 60. XX wieku. Usytuowany w zachodniej części miasta przy ulicy Belzackiej w odległości ok. 3 km od centrum miasta. Zajmuje on obecnie powierzchnię 7,5 ha, w tym zbiornik wodny 0,8 ha. Jest to dawny park dworski przekształcony po 1945 roku na park miejski należący w całości do Urzędu Miasta Piotrkowa. Park leży na terenie włączonym do zabytkowego miasta Piotrkowa i jego stary, bardzo urozmaicony drzewostan uzupełnia charakter miasta i zdobi okolicę. Duży masyw starodrzewia ze zbiornikiem wodnym ma dodatni wpływ na ochronę środowiska przyrodniczego. W parku mamy bogaty zestaw zieleni oraz rzadko spotykanych gatunków. Park Belzacki tworzy wiele starych drzewa liściastych oraz iglastych w wieku od 80 do 200 lat. Najstarsze nieliczne zadrzewienia pochodzą z początku XIX wieku, lecz większość z nich przypada na koniec XIX wieku i początek XX, kiedy to zakładano park. Większość drzew jest w bardzo dobrym stanie.
Na terenie parku zachowany jest stawy powstały w ciągu rzeki Strawka (obecnie rzeka poprowadzona jest rurami pod ulicami miasta). Obecność zbiorników wodnych tworzy specyficzny mikroklimat. Występuje większa wilgotność powietrza, co dobrze wpływa na rozwój fauny i flory. Ważnym czynnikiem jest również wysoka jakość gleby. W parku Belzackim znajduje się 11 drzew uznanych za pomnik przyrody.