Książka na weekend - kryminał i opowieści o historii

Sobota, 11 lutego 20230
W tym tygodniu proponujemy najnowszy kryminał jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy ostatniej dekady – Roberta Małeckiego. Jest to zarazem początek nowej serii tego autora. Zestaw uzupełnia książka nawiązująca do II wojny światowej i historii Anny Frank. Trzecia propozycja też posiada wątek wojenny, ale dotyczący wojny w Wietnamie. Zarazem jest to propozycja dla miłośników „małego z pianką”. Ciekawostek i emocji w tym zestawie nie braknie.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Pierwsza z propozycji to powieść Roberta Małeckiego „Wiatrołomy”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. To nowa seria autora poczytnych kryminałów, a bohaterem, którego polecam zapamiętać i polubić jest policjant z bydgoskiego Archiwum X – Olgierd Borewicz, który będzie na kartach książki współpracował z Maria Herman. A wspólnie z nimi przyjdzie nam rozwikłać zagadkę zaginięcia przed laty małego chłopca. Trzy dekady później pojawia się trop, który podejmą wspomniani już śledczy.

 

fot. K. Żołądek

 

Robert Małecki urodził się w 1977 roku i uwielbia Toruń, miasto w którym mieszka i w którym osadził też akcję wielu swoich kryminałów. Pracę dziennikarza zamienił na pełnoetatowe zajęcie, jakim jest dla niego pisanie. Zajmuje się już tylko nim, a czasem jeszcze szkoli z podstaw pisania powieści przyszłych pisarzy. Jego najnowszej książki „Wiatrołomy” możecie szukać w księgarniach.

 

O tej książce można też posłuchać:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Druga propozycja to coś dla miłośników historii, zwłaszcza tej dotyczącej II wojny światowej. To książka „Anne Frank i jej towarzysze. Bohaterowie „Dziennika” w obozach zagłady” autorstwa Bas von Benda-Beckmanna. Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Replika w przekładzie Pawła Kruszyńskiego. Książka stanowi pogłębioną kontynuację poszukiwań rozpoczętych przez Otto Franka, ojca Anny, który to po wyzwoleniu obozu w Auschwitz zaczął szukać swojej rodziny. W efekcie otrzymaliśmy porażającą relację o życiu w obozach zagłady.

 

Autor proponowanej dziś książki, Bas von Brenda-Beckmann pracuje w Amsterdamie jako badacz w instytucie zajmującym się tematyką wojny i Holocaustu. Jest też doktorantem i znawcą historii, fascynatem powojennych konfliktów. Jego książki „Anne Frank i jej towarzysze” możecie już szukać w księgarniach.

 

Posłuchaj o tej pozycji w audycji „Książka na weekend”:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Trzecia propozycja to powieść nawiązująca do wojny w Wietnamie, ale początek tej historii będzie miał miejsce nieco później w nowojorskim pubie. Tam w roku 1967 dwudziestosześcioletni John Donohue, znany jako Chick, spędza wieczór z kolegami. Każdy z nich stracił w Wietnamie kogoś bliskiego. Wieczór, co oczywiste, nieco się rozkręci i w pewnym momencie padnie absurdalny pomysł – ktoś powinien wybrać się do Wietnamu, odnaleźć przyjaciół i przekazać im słowa wsparcia, a do tego oczywiście pośmiać się przy puszcze piwa. A kto okaże się na tyle szalony, by to zrobić? Zgadliście. Chick we własnej osobie. Dzień później ten były żołnierz piechoty morskiej wsiądzie z torbą pełną piwa na statek towarowy. Co będzie dalej? Przeczytacie w książce „Wielka ofensywa piwna” Johna „Chicka” Donohue i J. T. Molloya, która w Polsce ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Replika w przekładzie Ewy Ratajczyk. Możecie jej szukać w księgarniach.

 


Życzymy udanej i miłej lektury.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat