Kościół w Bogdanowie z dotacją na renowację

Urząd Gminy Wola KrzysztoporskaRegion Sobota, 09 marca 202424
Ołtarz boczny pw. Matki Boskiej z Dzieciątkiem w bogdanowskim kościele zostanie odrestaurowany. Połowę kwoty na ten cel przekazała gmina Wola Krzysztoporska. Kościół w Bogdanowie to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na terenie gminy. To tu znajdują się też pamiątki po członkach rodu Krzysztoporskich.

Ładuję galerię...

Pod koniec ubiegłego roku Parafia Katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie złożyła wniosek do gminy o przyznanie dotacji w kwocie niespełna 100 tysięcy złotych na dofinansowanie prac konserwatorskich przy ołtarzu bocznym pw. Matki Boskiej z Dzieciątkiem we wnętrzu Kościoła Parafialnego w Bogdanowie.


Całkowita wartość inwestycji według kosztorysu inwestorskiego wynosi: 193.584,78 zł. Natomiast dotacja, jaką przyznała gmina Wola Krzysztoporska, opiewa na sumę 96.792,39 zł i stanowi 50% wartości całej inwestycji. Pozostała część kwoty pochodzić będzie z budżetu parafii.

 

Umowa o przyznaniu dotacji została podpisana przez ks. proboszcza Tadeusza Mikołajczyka i wójta gminy Wola Krzysztoporska Romana Drozdka.

 

Ruchome zabytkowe elementy ołtarza w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych.

Prace przy ołtarzu bocznym pw. Matki Boskiej z Dzieciątkiem będą polegały na przywróceniu stanu estetycznego zabytku zbliżonego do pierwowzoru oraz wzmocnieniu jego konstrukcji. Poprzez wykonane prace zabytek zostanie zabezpieczony i utrwalony na kolejne lata. Prace przyczynią się do zachowania jego walorów architektonicznych i artystycznych, spopularyzują zabytek wśród lokalnych mieszkańców i odwiedzających, a tym samym przyczynią się do promocji naszego regionu – czytamy w uzasadnieniu wniosku o dotację.

Renowacja będzie dotyczyć prac konserwatorskich i restauratorskich, m.in. w zakresie elementów polichromowanych, złoconych oraz konstrukcyjnych. Planowane jest wykonanie następujących czynności:

  • usunięcie wtórnych nawarstwień,
  • dezynsekcja i dezynfekcja,
  • uzupełnienie ubytków,
  • flekowanie,
  • wzmocnienie podłoża i podklejenie poluzowanych elementów konstrukcyjnych,
  • przywrócenie pierwotnej polichromii;
  • wykonanie złoceń w technice tradycyjnej,
  • zabezpieczenie powierzchni.

 

Prace mają się zakończyć do 30 września 2024 r.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zygrfyd ~zygrfyd (Gość)13.03.2024 06:29

Romek przestań mainpulować. Ludzie w Kozierogach i Krężnej najbardziej boją się i sprzecijają biogazownii. A ty próbujesz to zminimalizować na rzecz tego że ludzie mówią o remoncie drogi powiatowej. Próbujesz ukryć najważniejsżą rzecz jaką jest biogazownia pod płaszczykiem innej. Zdecydowane nie dla takiej twojej "polityki". Jesteś dobry przyznam to ale w manipulowaniu ludźmi.

20


wolnik ~wolnik (Gość)11.03.2024 08:54

Niech Pan nie maluje trawy, jaki Pan jest dobroduszny i próbuje Pan zjednać ludzi wierzących. Wiekszego zakłamania jak u Pana nigdzie nie widziałem. Piękne słowa nie pomogą.

60


Stella ~Stella (Gość)11.03.2024 13:04

Nasz wójt jest najlepszy.

04


Galik ~Galik (Gość)11.03.2024 08:53

Panie "Wójcie": promuje sie Pan na spotkaniu w Oprzężowie: Porozmawiajmy o przyszłości. Ludzie w Oprzężowie powiedzieli już nie biogazowni u Pana K, a Wy nadal próbujecie to przepchnąć. Widzę że znowu trzeba protestować.

51


antRoman ~antRoman (Gość)11.03.2024 06:13

Wy z Ziębą to taka udawana rywalizacja. Oglądałem Wasze zdjęcia z zebrania OSP z Woźnik. Robicie ludzi jak chcecie.

61


kk ~kk (Gość)11.03.2024 05:51

z Facebooka: Czy ktoś się zastanawiał czy Roman Drozdek mówi prawdę? To ja odpowiem z uwagi na stycznosć z tym Panem: bardzo często duzo obiecuje a później tego nie dotrzymuje. Czy to jest katolik? na jakiego "pozuje" Pan Roman.

51


kiełbasa ~kiełbasa (Gość)10.03.2024 19:49

typowa wyborcza kiełbasa...ale wiele ludzi na to poleci

32


monolog ~monolog (Gość)10.03.2024 16:38

Goodbye RD, w tym wieku to na zasiłek przedemerytalny, już się nagodałeś chłopie. Pracować to ci się za bardzo nie chciało, więc wystarczy, aż nadto.

60


mm ~mm (Gość)10.03.2024 12:54

typowa kiełbasa wyborcza z naszych podatków ...

72


Przystań umysły ~Przystań umysły (Gość)09.03.2024 20:06

No na kościuł zawsze a na ine rzeczy poc

71


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat