Konfederacja przeciw podwyżkom dla piotrkowian. Magistrat odpowiada

Piątek, 23 września 202240
Piotrkowski klub Konfederacji nie zgadza się z proponowanymi podwyżkami podatków od nieruchomości, które mają zostać poddane pod głosowanie piotrkowskich radnych podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Jego przedstawiciele zorganizowali w piątek (23.09.2022) konferencję prasową, podczas której apelowali do samorządowców, by zagłosowali przeciw podwyżkom.
fot.: Ł. Michalczyk fot.: Ł. Michalczyk

Piotrkowska Konfederacja wskazuje, że prezydent Krzysztof Chojniak zaproponował radnym uchwalenie podwyżek podatków od nieruchomości, ustalając stawki najwyższe z możliwych, dopuszczalnych przepisami prawa. Oznacza to wzrost stawek podatkowych o od 11% do prawie 24%. Podczas konferencji wybrzmiał apel, by członkowie Rady Miasta zrozumieli trudną sytuację piotrkowian, wobec powszechnych podwyżek i zagłosowali przeciw temu pomysłowi. 

Drenaż naszych portfeli już się odbywa, jest to pokłosie decyzji na szczeblu rządowym i mamy nadzieję, że samorząd nie pójdzie tą samą drogą. Pragniemy zwrócić uwagę na rozmiar tych podwyżek. Mają one przynieść dodatkowe 6,7 mln zł do miejskiej kasy. Te pieniądze będą wyciągnięte z naszych kieszeni, z portfela każdego z nas. Tą uchwałą rządzący Piotrkowem przyznają, że jedynym ich pomysłem na łatanie budżetu miasta jest podwyższanie podatków, sięganie do kieszeni mieszkańców - mówił Marcin Pietras z piotrkowskiej Konfederacji. 

 

Podczas konferencji przedstawiono kilka przykładów podwyżek, na które być może piotrkowianie będą musieli się przygotować:

  • Podatek od powierzchni mieszkalnych, który ma wynieść 1 zł/m2 (obecnie 0,85 zł/m2) - podwyżka o 17,65% w stosunku do bieżącego roku.
  • Podatek od powierzchni użytkowej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 28,78 zł/m2 (obecnie 25,20 zł/m2) - podwyżka 14,21%.
  • Podatek od garaży, nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 9,71 zł/m2 (obecnie 8,67 zł/m2) - podwyżka o 12%.

To, czy piotrkowianie będą musieli - między innymi za użytkowanie powyższych nieruchomości - płacić więcej, dowiemy się w poniedziałek. Prelegenci na koniec raz jeszcze podkreślili, że liczą na to, że nie. 

Zaprosiliśmy państwa dziś dlatego, aby dać radnym czas na przemyślenie swoich decyzji w tej kwestii. Mają na to cały weekend, i mamy nadzieję, że przemyślenia będą pozytywne dla piotrkowian i podwyżki nie wejdą w życie. Jeśli jakikolwiek radny miałby wątpliwości, wahał się jaką podjąć decyzję, to zapraszamy do kontaktu, z chęcią przedstawimy nasze argumenty - podsumował Marcin Pietras.

Do słów członków Konfederacji postanowili odnieść się przedstawiciele piotrkowskiego Urzędu Miasta. Podkreślają oni, że wszystkie samorządy borykają się obecnie z olbrzymimi problemami związanymi z galopującą inflacją. Dodają też, że w 2023 roku będzie jeszcze trudniej, choćby ze względu na zaplanowane podwyżki najniższej minimalnej krajowej pensji. Wyjaśniają przy tym, że wspominana kwota będzie ważnym zastrzykiem pieniężnym dla miasta, a sami mieszkańcy odczują ją jedynie symbolicznie.

Po przyjęciu nowych stawek, przykładowo za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. z przynależnym gruntem 32 m kw. zapłacimy zaledwie o niecałą złotówkę więcej miesięcznie. Jeśli posiadamy mieszkanie o powierzchni 120 m kw. z gruntem 309 m kw. ta kwota wyniesie 3,84 zł miesięcznie. Z kolei firma mająca budynek o powierzchni 800 m kw., budynek o wartości 90 tys. zł i działkę o powierzchni 4800 m kw, zapłaci 295 zł miesięcznie. Zestawiając to z ogólnymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, te koszty są niewspółmierne do tych, o których mówimy. Żałujemy, że lokalni działacze, którzy mają swoich przedstawicieli w ławach sejmowych, nie zwracają się do nich o to, by opracowali takie rozwiązania, które pomogą samorządom w rekompensowaniu ponoszonych strat - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

baltazar ~baltazar (Gość)27.09.2022 04:01

Polityk Konfederacji Sławomir Mentzen wygłosił 25 marca 2019 w Krakowie wykład na temat wyborczej strategii. - Wiemy, co mówić, żeby wyborcy nas słuchali. Korzystamy z danych, to jest podejście naukowe. I w sposób naukowy wyszło nam pięć postulatów. Nazwałem je "piątką Konfederacji" i ogłaszam ją światu po raz pierwszy. Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej - mówił ówczesny kandydat Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

04


Pytam ~Pytam (Gość)23.09.2022 21:19

Populisci. Kto traktuje ich jeszcze poważnie?

109


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)25.09.2022 10:01

Przecież to się bezpośrednio na czynsz przełoży, nam już właściciel mieszkania powiedział, ze inflacja plus jak podniosą podatek od nieruchomosci to on nam tez o tyle podniesie procentowo. Miasto nic nie daje, nic tylko bierze. Dziura, syf, praca marna a czynsze jak w Łodzi

30


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)24.09.2022 07:24

Z jakiej racji podwyżki otóż urzędnicy powinni zarabiać połowę wynagrodzenia pracownika fizycznego a nie jak jest teraz Kowalski za minimalną a byle mierny urzędnik za 5 tys. i więcej. W czasie fikcyjnej pandemii urzędnicy nic nie robili zamykali się przed suwerenem ale pensja ta sama to skandal!

132


były zwolennik ~były zwolennik (Gość)25.09.2022 08:37

Sprawdźcie sobie jak głosowała w sejmie ta broniąca Konfederacja gdy oddawano niby Kanadyjczykom dwa lata temu złoża miedzi należące do Polaków warte prawdopodobnie setki miliardów. Po tym fakcie nigdy więcej mojego głosu nie dostaną.

40


l-z ~l-z (Gość)25.09.2022 08:36

idą wybory to pamiętajcie o tym przy urnach !! Robią to teraz bo liczą że za rok ludzie przywykną i zapomną o podwyżkach!

30


kierownikKierownicy ~kierownikKierownicy (Gość)24.09.2022 22:02

Z czegoś trzeba wypłacić trzynastki.

51


goœć_anna ~goœć_anna (Gość)24.09.2022 20:23

Brawo tylko Konfederacja!!!

48


Dejta se siana ~Dejta se siana (Gość)24.09.2022 15:39

Precz z brokułami i szczawiem! Tylko fasolka szparagowa da radę. Hłe, hłe ale populizm. Ambitne wykresy. Są jeszcze lepsi od obecnie rządzący.

43


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)23.09.2022 14:56

Co ? radnym brakuje pieniędzy na podwyżki pensji dla siebie i chcą podwyższyć podatek od nieruchomości?

113


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat