Mieszkańcy miasta będą mieli okazję przenieść się w realia II wojny światowej, zobaczyć, jak wówczas wyglądało miasto, obejrzeć, jakie sceny rozgrywały się w centrum Bełchatowa - m.in. na placu Narutowicza, ul. Kościuszki czy Mielczarskiego. Wszystko będzie możliwe dzięki inscenizacji historycznej “Bełchatów w ogniu”, którą zaprezentują członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich, Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny oraz grupa rekonstrukcji z Tomaszowa Mazowieckiego przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
- Propagowanie historii naszego regionu i postaw patriotycznych wśród młodzieży, która bardzo często lata wojny traktuje jako okres prehistoryczny, to główne cele naszego przedsięwzięcia - mówi Łukasz Politański z Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Mamy nadzieję, że dzięki naszej nietypowej lekcji historii odkryjemy przed bełchatowianami wiele ciekawostek, które kryje nasze miasto z okresu II wojny światowej.
Pierwszym punktem rekonstrukcji będą prace polowe. O godz. 18.00 na ul. Kościuszki (na wysokości Urzędu Miasta) polscy żołnierze będą przygotowywać stanowiska ogniowe. Zostaną rozłożone zasieki, worki z piaskiem oraz stanowisko rkm i ckm - przeciwlotnicze. Na placu Narutowicza stanie zaś historyczny wóz strażacki obsadzony strażakami w oryginalnych mundurach z tamtych lat. Około godz. 19.00 rozpoczną się właściwe działania. Na ul. Kościuszki wojska polskie i niemieckie stoczą drobną potyczkę. W tym samym czasie, przy Muzeum Regionalnym uchodźcy będą się przygotować do ucieczki. - O pomoc w odtworzeniu tej sceny prosimy mieszkańców. Każdego, kto chciałby wziąć w niej udział, zapraszamy przed Muzeum w godz. 18.00 - 18.50. Chcielibyśmy, aby rekonstrukcja była jak najbardziej wiarygodna, dlatego osoby, które zaangażują się w tę scenę, prosimy, by przygotowały sobie stroje z okresu II RP np. bawełniane spodnie, bryczesy, swetry, a także koszule, skórzane buty i nakrycia głowy - kapelusze, kaszkiety, berety. Mile widziane są również rekwizyty - wózki z dobytkiem, pakunki, torby” - mówi Lidia Domagała z Zespołu ds. Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Bełchatowie. Cywile wyruszą o godz. 19.00 z placu przy Muzeum, następnie przejdą ulicami: Rodziny Hellwigów - Kościuszki - Mielczarskiego - osiedlową za Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną - powrót do muzeum.
Inscenizację “Bełchatów w ogniu” zakończy prezentacja multimedialna przedstawiająca zdjęcia Bełchatowa z 1939 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta. W organizację rekonstrukcji włączyli się także: OSP Bełchatów, Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Bełchatowie oraz Sanikom.