Advertisement

Jest Nas wielu w dobrym celu

Czwartek, 01 stycznia 20090
Takimi oto słowami można przedstawić nowy, ambitny projekt Kupimyklub.pl, który w lipcu 2008 roku wystartował w Polsce. Projekt ma na celu zgromadzenie sympatyków piłki nożnej, którzy chcą zostać współwłaścicielami klubu piłkarskiego oraz mieć wpływ na najważniejsze decyzje związane z rozwojem klubu.
„Jest Nas wielu w dobrym celu”, słowa opisują główne założenie pierwszego etapu Polskiego projektu, czyli zebranie minimum 50 tysięcy sympatyków piłki nożnej, którzy staną się współwłaścicielami realnego klubu piłkarskiego.

Pierwszy tego typu projekt zorganizowany został w Anglii w 2007 roku, kolejne wystartowały we Włoszech, Niemczech, Polsce oraz Hiszpanii
Włosi realizują obecnie drugi etap, czyli wybór i kupno odpowiedniego klubu. Niemcy podobnie jak Polacy są na pierwszym etapie swoich projektów. Hiszpanie już decydują o składach meczowych i taktyce drużyny Galáctico Pegaso. Iberyjski projekt liczy tylko ponad 500 udziałowców.

Anglicy – www.myfootballclub.co.uk
Włosi – www.squadramia.it
Niemcy – www.deinfussballclub.de
Polacy – www.kupimyklub.pl
Hiszpanie – www.galacticopegaso.com

Inicjatywy wyspiarskiego projektu podjął się były dziennikarz sportowy Will Brooks. Angielski projekt myfootballclub.co.uk w pierwszym tygodniu swojej działalności zgromadził 13 tysięcy sympatyków futbolu.
Udany start zaowocował zebraniem składek członkowskich, które pozwoliły na zakup klubu z niższej ligi angielskiej - Ebbsfleet United.

Ebbsfleet United – drużyna, która powstała poprzez zmianę nazwy drużyny Gravesend & Northfleet w wyniku podpisania umowy sponsorskiej z Eurostarem. Obecnie Ebbsfleet United występuje w Blue Square Premier.

Obecnie liczba zgromadzonych uczestników projektu myfootballclub.co.uk to ponad 30 tysięcy osób, które opłaciły składkę i tak teraz jak i na początku co tydzień decydują o sprawach swojego klubu. Rozmawiają i podejmują decyzje odnośnie składu, transferów czy taktyki. Dobrym przykładem praw wielu zarządców klubu było głosowania w sprawie sprzedaży najlepszego zawodnika zakończone brakiem akceptacji na transfer. Jest to przykład pokazujący inną stronę budowania klubu niż ta prowadzona chociażby przez wielu właścicieli Polskich klubów, którzy w każdym okienku transferowym pozbywają się najlepszych piłkarzy tylko po to by poprawić kondycję budżetu, zapominając o sile sportowej.

Powodzenie i rozpowszechnienie projektu w Anglii to głównie zasługa większego niż w u Nas zainteresowania futbolem, wyższego poziomu angielskiej piłki, a co za tym idzie większej medialności. Takie aspekty w głównej mierze zdecydował, że projekt z góry skazany był na sukces.

Drużyna Ebbsfleet United w swojej krótkiej historii odniosła także pierwszy znaczący sukces co tylko potwierdza, że nie wielcy bogaci sponsorzy mogą perfekcyjnie zarządzać klubem i odnosić triumfy w futbolu. Dokładnie 10 maja 2007 roku na stadionie Wembley w obecności ponad 40 tysięcy widzów Chris McPhee w 45 z ekipy Ebbsfleet United zagwarantował zwycięstwo w rozgrywkach F.A Trophy pokonując drużynę Torquay United.

Polski projekt KupimyKlub.pl powstał dzięki współpracy szerokiego grona osób, dla których piłka nożna to pasja. Oficjalnie projekt wystartował 15 lipca 2008 roku. Cały projekt został podzielony na trzy etapy.

Pierwszy etap zakłada zgromadzenie minimalnej liczby 50 tysięcy użytkowników, którzy poprzez darmową rejestrację wyrażą wstępnie chęć poparcia inicjatywy. Etap pierwszy zakończy się dwanaście miesięcy później w lipcu 2009 roku, wówczas wszyscy użytkownicy zostaną poproszeni o zdeklarowanie członkostwa. Potwierdzenie deklaracji nie jest obowiązkowe i można zrezygnować.

„Należy pamiętać, że cały projekt polega tylko na tym, że każdy z Nas poświęca mu swój cenny czas”. Taka jest główna odpowiedź osób już zarejestrowanych w projekcie.

Etap drugi to już wpłata składki członkowskiej w wysokości 20 złotych na rok. Wówczas organizatorzy opublikują listę potencjalnych członków oraz oszacowana zostanie kwota, jaką będzie dysponować stowarzyszenie oraz klub. Na tej podstawie przeprowadzona zostanie analiza możliwych inwestycji. Pod uwagę będzie brany zakup drużyny z niższej klasy rozgrywek lub budowa drużyny od podstaw.
Na obecną chwilę bardziej prawdopodobne jest przejęcie już istniejącego klubu, ponieważ będzie to tańsza forma uzyskania Naszego klubu. Oczywiście liczymy także, że mniejsze klubu same wyrażą chęć poddania się przejęciu.
Budowa klubu od podstaw to przedsięwzięcia na lata i bardzo kosztowne. Argumentem za takim rozwiązaniem będzie większa radość, ponieważ Nasz klub będzie naprawdę Nasz, łącznie bez historii, którą dopiero My zaczniemy pisać. Natomiast przeciw takiemu rozwiązaniu może świadczyć długi proces tworzenia, który może zniechęcić wielu przyszłych współwłaścicieli klubu.

Równolegle etap drugi zakłada poszukiwanie potencjalnego sponsora dla projektu oraz przyszłego klubu. Zakończenie oraz weryfikacja etapu drugiego zaplanowana jest na grudzień 2009.

Etap trzeci zarazem ostatni zakłada to już finalizacja założeń projektu:
1. Rejestracja klubu oraz stowarzyszenia, uchwalenie statusu i wybór władz klubu.
2. Wybór oraz zakup działającego klubu lub odpowiedniego zaplecza sportowego do rozwoju klubu i budowa klubu od podstaw. Decyzja o wyborze lokalizacji klubu zostanie podjęta m.in. na podstawie propozycji przedstawionych przez samych uczestników.
3. Rozpoczęcie statutowej działalności klubu.
4. Zakończenie oraz weryfikacja etapu trzeciego zaplanowana jest na grudzień 2010 roku, czyli start w rozgrywkach planujemy na sezon 2011/2012.

„Lokalizacja przyszłego klubu jest otwarta i zależeć będzie od wielu czynników np.:
pomocy władz danej miejscowości, położenia geograficznego, szlaków komunikacyjnych ale przede wszystkim od, w której miejscowości jest „głód” na profesjonalny futbol”.

Piotrków Trybunalski jest interesującym miejsce i kilkakrotnie pojawił się w dyskusji na Naszym forum jako potencjalna lokalizacji. W końcu wiele za tym miastem przemawia.

„Marzenia się spełniają”
Odpowiedzcie sobie sami czy piłka nożna jest dla Was pasją? Jeśli tak to Nasz, a zarazem i Wasz projekt daje Wam możliwość realizacji swoich marzeń.

Mogą się spełnić Wasze marzenia z perspektywy fana ukochanej drużyny. Drużyny, która może grać o najwyższe cele dzięki profesjonalnemu zarządzaniu przez ludzi z predyspozycjami potwierdzonymi doświadczeniem.
Tutaj muszę nawiązać do sukcesów Ebbsfleet United, ponieważ Nasz „klub prowadzony będzie według współczesnych standardów, z odpowiednim zapleczem szkoleniowym oraz infrastrukturą”.
Tak więc Nasze decyzje powinny być przemyślane i poddane dyskusji tak by prowadzić klub profesjonalnie.
Oczywiście My będziemy wybierać zarząd, który będzie rozliczany z założeń.
Podobnie jeśli chodzi o trenera i pracowników sztabu trenerskiego będą rozliczani z powierzonych im celów.

Również marzenia w sferze sportowej są do spełnienia, ponieważ Naszym założeniem jest promowanie młodych piłkarzy w większym stopniu niż jest to dotychczas realizowane w polskich klubach.

„Jednym z podstawowych elementów działania klubu będzie zapewnienie odpowiedniego zaplecza szkoleniowego młodym zawodnikom”.

Młodzi zawodnicy mają stanowić o sile sportowej i finansowej Naszego klubu dlatego chcemy skupić całą swoją siłę na tym by młodzi zawodnicy szlifowali swoje umiejętności pod okien doświadczonych trenerów w odpowiednich warunkach.


Marzymy by Nasz klub sięgał po prestiżowe trofea w świecie futbolu.

Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat