Hydrolog: musimy się liczyć z jedną z najgorszych susz w historii Polski

PAPKraj Poniedziałek, 27 kwietnia 202064
Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski - alarmuje hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński. Do takiej sytuacji przyczyniły się niskie opady spowodowane zmianami klimatu i nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi, ograniczonymi zasobami wody.
Hydrolog: musimy się liczyć z jedną z najgorszych susz w historii Polski

Jak informuje IMGW-PIB marzec 2020 r. był miesiącem bardzo suchym. Na większości stacji synoptycznych odnotowane miesięczne sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. O ile jeszcze w pierwszej połowie miesiąca występowały opady, to już w drugiej połowie były one minimalne lub ich praktycznie nie było. Kwiecień wygląda pod tym względem podobnie.

 

"W tej chwili mamy znacznie gorszą sytuację hydrologiczną, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Jeżeli w najbliższych tygodniach nie pojawią się regularne opady deszczu tegoroczna susza może być jeszcze gorsza, być może jedna z najgorszych w historii naszego kraju" - alarmuje w rozmowie z PAP hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński.

 

W ocenie Rowińskiego mamy już teraz symptomy najgorszego rodzaju suszy określanej mianem suszy hydrologicznej. Jej wyznacznikiem jest bardzo niski stan wód w rzekach oraz obniżanie lustra wód gruntowych. "Stan wody na Wiśle jest nawet niższy niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku" - dodaje. Z reguły na wiosnę stan wód był wyższy - wraz z podniesieniem się temperatur topniały śniegi w górach. Tylko że tegoroczna zima była bardzo ciepła i spadło bardzo niewiele śniegu; głównie w najwyższych partiach gór, a na pozostałym obszarze Polski w ogóle. Nie ma co się więc topić i spływać rzekami - rozkłada ręce prof. Rowiński.

 

Nie tylko stan rzek jest alarmujący. Prof. Rowiński wskazuje również na wilgotność gleby na terenie Polski. "Sytuacja wygląda już dziś dramatycznie" - podkreśla. W skali wilgotności gleb od 0 do 100 procent, gdzie 100 to największe nasycenie gleby wodą, obecnie w Polsce w wielu miejscach spadło ono do poniżej 30 proc. "Tymczasem 30-40 proc. wskazuje na deficyty wody w strefie korzennej roślin" - zaznacza.

 

Niestety, zjawiska suszy nie da się w łatwy i szybki sposób zażegnać. "Można to zrobić tylko stosując długofalowe działania, które skutki suszy zminimalizują. Należy pamiętać, że susze są zjawiskiem co prawda naturalnym, ale ich regularność od 2018 r. w Polsce jest m.in. spowodowana globalnymi zmianami klimatu, do których przyczynia się człowiek" - wskazuje naukowiec.

 

Przypomina, że na przykład w Warszawie ostatnie opady deszczu miały miejsce w połowie marca - wówczas spadło powyżej jednego litra na km2. "Trwa bardzo długi okres bezdeszczowy" - mówi.

 

W związku ze zmianami klimatu coraz częściej zdarzać się będą zjawiska ekstremalne, wśród nich susze, ale też bardzo gwałtowne opady i inne zjawiska atmosferyczne. Jednak, aby sytuacja hydrologiczna uległa poprawie niezbędne są regularne opady.

 

Hydrolog dodaje, że w związku z tym, że Polska jest bardzo uboga w naturalne zasoby wody powierzchniowej: jest trzecim od końca państwem w Unii Europejskiej jeśli chodzi o ilość wody przypadającej rocznie na mieszkańca (jest to prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia w UE), to problem suszy dodatkowo się pogłębia. Taka sytuacja wynika z naturalnego, geologicznego ukształtowania terenu i niekorzystnych warunków klimatycznych.

 

Sytuacji nie ułatwia nieodpowiedni model gospodarowania zasobami wodnymi. "Retencjonujemy, czyli zatrzymujemy w miejscu gdzie pada, za mało wody opadowej, bo zaledwie 6,5 proc. Tymczasem jest to kluczowe, aby skutecznie walczyć ze zjawiskiem suszy" - podkreśla badacz.

 

Retencja może wyglądać różnie. To m.in. sprzyjanie terenom podmokłym, bagnom, tworzenie oczek wodnych, stawów. To również unikanie zbyt intensywnej melioracji pól. Prof. Rowiński jest zwolennikiem dużej liczby mniejszych zbiorników wodnych niż kilku większych.

 

"Wodę można zatrzymywać również w miastach. Mowa tu o +miastach gąbkach+, czyli takim modelu miast gdzie jest mało betonu a dużo zieleni i drzew, które na dłużej zatrzymują wodę zamiast odprowadzać ją na zewnątrz" - wskazuje.

 

Na razie w wodociągach nie brakuje wody. "Ale jest to zagrożenie coraz bardziej realne. Ograniczenia w dostępie do wody bieżącej wprowadzono w ubiegłym roku na przykład w Skierniewicach. Taki scenariusz może powtórzyć się w kolejnych miastach, zwłaszcza tam, gdzie jest tylko jedno miejsce poboru wody. W lepszej sytuacji są większe miasta, gdzie woda czerpana jest ze źródeł gruntowych i powierzchniowych" - podkreśla. (PAP)


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

Komentarze (64)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)27.04.2020 16:30

A co Pan hydrolog przez tyle lat robił, że nieodpowiednio gospodarowano zasobami? To zdaje się jego profesja. Ponarzekać to każdy potrafi.

20


abcde ~abcde (Gość)27.04.2020 08:57

Za kilkanaście lat Polska stanie się importerem bardzo drogiej żywności. Nie będzie wyjścia, bo susze będą coroczne, one zdemolują całkowicie polskie rolnictwo. Zobaczcie jaka trwa rabunkowa wycinka lasów. To jakieś szaleństwo. Lasy są naturalnym stabilizatorem klimatu, magazynują też wilgoć. A są wycinane w tempie ekstremalnym, do tego dojdą coraz częstsze pożary...

44


nhf ~nhf (Gość)27.04.2020 11:45

w zalewie niski stan ,wykożystać ten czas do OCZYSZCZENIA zbiornika ,masa śmieci do zebrania ,a chętnych brak ,kase każdy chętnie przytula /za nic/ ale minimum wysiłku ?

70


gość ~gość (Gość)27.04.2020 16:18

Już miała być zima stulecia a teraz będzie lato stulecia . Ci wszyscy od pogody tak pierd... jak pijani szkoda słuchać. Pieprzą takie głupoty bo inaczej to by ich z roboty wywalili

30


Ule ~Ule (Gość)27.04.2020 15:44

A ciemnota i tak pójdzie i na Dudę zagłosuje! Ludzie otwórzcie oczy !

32


bo kocham piotrków ~bo kocham piotrków (Gość)27.04.2020 07:38

taki betonowy

61


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)27.04.2020 11:44

I to jest realna i bardzo zła wiadomość.

50


gość ~gość (Gość)27.04.2020 11:25

No to chociaż nie będzie powodzi.

23


gość ~gość (Gość)27.04.2020 06:53

A obecna władza ma gdzieś przyrodę. Tną lasy, popierają węgiel, betonuja rzeki przekory robią. Przyroda właśnie odplaca za to. Cierpimy wszyscy.

710


gość ~gość (Gość)27.04.2020 07:07

Tutaj właśnie wychodzi słabość Polski lokalnej. Władze piotrkowskich gmin nie robią nic w tym kierunku. NIC. Czekają aż rząd coś zrobi, a najlepiej jakby sypnął kasą to oni już ją podzielą po swojemu.

114


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat