Advertisement

Goście z Izraela w piotrkowskich szkołach

Wtorek, 18 listopada 201423
We wtorek, 18 listopada w ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" delegacja z miejscowości Nazareth Illit z Izraela (grupa około 180 osób) odwiedziła I i II LO w Piotrkowie.
Goście z Izraela w piotrkowskich szkołach

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach integracyjnych. Spotkania zostały otwarte równocześnie w dwóch szkołach około godziny 10.00 krótką uroczystością powitalną.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, udali się do różnych klas, gdzie pod opieką nauczycieli języka angielskiego odbyły się warsztaty integracyjne z młodzieżą z Polski. W czasie tych zajęć młodzież rozmawiała o czynnikach, które wpływają na ich tożsamość, o swoich zainteresowaniach, pasjach, planach na przyszłość. Tematyką warsztatów była też dyskusja na temat autorytetów, ich wpływu na nasze życie i podejmowane decyzje. Kolejną częścią wizyty był spacer po Starym Mieście, w którym uczestniczyła też grupa uczniów z piotrkowskich szkół. Reprezentacja Nazareth Illit odwiedziła miejsca związane z żydowską historią miasta – Synagogę, pomniki w Lesie Wolborskim, a także cmentarz żydowski przy ulicy Spacerowej.


Warto wspomnieć, że wtorkowe spotkanie to efekt wielu innych działań podejmowanych w ramach projektu przez jego koordynatorki, w I LO Ewelinę Szamburską, a w II LO przez Lidię Chęcińską. Obie koordynatorki uczestniczyły wcześniej w szkoleniach organizowanych przez ORE.

W ramach projektu odbyły się różnorodne działania przygotowujące uczniów do spotkania młodzieży z Izraela, część z nich założyła grupę na Facebooku, niektórzy wymienili się mailami. Wybrani uczniowie z obu szkół piotrkowskich uczestniczyli również w wykładzie dr Diny Feldman na temat świąt Hanuki, spotkaniu z pracownikiem Urzędu Miasta, którego tematyka nawiązywała do historii miasta, z podkreśleniem elementów żydowskich. Grupa młodzieży z I LO pracowała jako wolontariusze, tłumacząc i pomagając gościom z Izraela i innych krajów, którzy przybyli na to wydarzenie. W II LO 30 października odbyło się również spotkanie jednej z klas z Anną Rzędowską, współautorką książki „Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie”, która w interesujący sposób opowiedziała o tragicznych dziejach wojennych społeczności żydowskiej.

Celem wszystkich działań jest wykształcenie w młodych ludziach wrażliwości na postawę nietolerancji wobec innych narodowości; jak również kształtowanie postawy otwartości wobec innych kultur. Kolejnym ważnym aspektem jest pogłębianie wiedzy dotyczącej historii miasta i regionu. Podejmowanie tej tematyki może sprawić, że młodzi ludzie zaczną postrzegać inaczej miejsce, w którym mieszkają, że historia regionu i kraju stanie się dla nich bardziej intrygująca. Efektem tego będzie zaś bardziej refleksyjna postawa wobec siebie i wyborów, jakie podejmowane będą przez nich w przyszłości. Będzie to również sukcesem jeśli zaczną im przeszkadzać obraźliwe napisy, które niestety widuje się wypisane na murach w różnych miastach w Polsce, jeśli zrozumieją, że nie są bezsilni wobec aktów agresji słownej, jeśli sami zastanowią się zanim wypowiedzą obraźliwe słowa pod adresem jakiegokolwiek narodu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bełchatów ~bełchatów (Gość)20.11.2014 12:05

Oj cóz za wstyd Piotrkowie... co wy robicie..

15


Eska ~Eska (Gość)19.11.2014 22:20

Smutne te komentarze, podobnie jak smutne i wrogie nasze społeczeństwo. Brawo dla pani Lidki za wysiłek i pozytywna energię! Moj syn chyba zaznaczał żałować, ze nie chciał pojechać do Izraela na wakacje, takie spotkania sa bezcenne w przełamywaniu barier. Niestety świat idzie do przodu, a my tkwimy w zascianku. 25 lat tu w Izraelu odczuwalam wrogość wobec Polski, w tym roku to inne spoleczeństwo, a w Polsce ciagle gwiazdy Dawida na murach... Ale musimy próbować to zmienić, jesli zależy nam na Polsce i naszych dzieciach!

61


tolo ~tolo (Gość)19.11.2014 21:59

Tolerancja" ma rację. Przypomnijcie sobie oburzenie Polaków, gdy na Mistrzostwach Europy w Pływaniu w Berlinie w tym roku ,niemiecki spiker wypowiadając niby żart, podkreślił tą właśnie cechę Polaków, że jesteśmy złodziejami.

61


na układy nie ma rady ~na układy nie ma rady (Gość)19.11.2014 21:14

"Bec" napisał(a):


Czytaj ze zrozumieniem to co napisałem.

31


Mimi ~Mimi (Gość)19.11.2014 19:01

Judeopolonia - żydowskie państwo w państwie polskim.Andrzej Leszek Szcześniak. Audiobook Pl. całość.

56


tolerancja ~tolerancja (Gość)19.11.2014 18:53

Slogany typu [cytat]"wasze ulice, nasze kamienice" lub"to są wasze zrabowane kamienice" to są właśnie te stereotypy i uprzedzenia powtarzane od wieków ,które należy zmieniać w naszej mentalności. Trzeba je zwalczać tak samo jak sterotypy o Polakach, że są złodziejami i brudasami.

82


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)19.11.2014 16:16

No jaja jak berety. Moja stara buda została odwiedzona przez tłumy bliskowschodnich Azjatów. Chyba powinienem jakoś uczcić to niecodzienne wydarzenie. Tylko jak? Zagryzając czosnek? Hmmmm...

56


... ~... (Gość)19.11.2014 14:01

"swiadek" napisał(a):
Nie wciskajcie kitu ludziom, osobiście słyszałem jak w Krakowie do grupy młodzieży z Izraela mówiono że tu są wasze domy zgrabione przez Polaków.


Bo może to faktycznie ich domy zagrabione ("zgrabione"?) przez Polaków.

54


świadek ~świadek (Gość)19.11.2014 13:21

Nie wciskajcie kitu ludziom, osobiście słyszałem jak w Krakowie do grupy młodzieży z Izraela mówiono że tu są wasze domy zgrabione przez Polaków. I wszystko w temacie.

77


Bęc ~Bęc (Gość)19.11.2014 13:00

"na-uklady-nie-ma-rady" napisał(a):

Opiekunowie wycieczek młodzieżowych to mosad /broń ostra zawsze/,, młodzieże żydowska przed taką wycieczką ma w Izraelu prelakcje, oni mają się bać u nas ludzi z ulicy, a nie integrować z nami, mają się rozglądać co po przodkach i co do odzyskania. Polacy to mogą się dochodzić spadku z więzi krwi, a u nich po jednym Żydzie bez potomków to ma prawo cały Izrael. Nie praw mi bzdetów o antysemityźmie, tylko trochę poczytaj o tej nacji.

95


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat