„Gdyby nie ta tragedia, Sulejów byłby innym miastem”

Strefa FMRegion Niedziela, 11 lutego 201845
11 lutego to wyjątkowa data w historii Sulejowa. 77 lat temu hitlerowcy aresztowali kilkudziesięciu mieszkańców miasta, którzy trafili do niemieckich obozów i już stamtąd nie wrócili. Sulejowianie pamiętają o ofiarach i co roku składają kwiaty, i zapalają znicze przed okolicznościowym obeliskiem.

Ładuję galerię...

W tym roku uroczystość odbyła się przed południem, z tej okazji w Kościele św. Floriana odprawiono również msze święte w intencji ofiar.

 
- Na początku II wojny światowej, a konkretnie 4 września 1939 roku 80% Sulejowa uległo zniszczeniu, a ponad tysiąc mieszkańców straciło życie. Z kolei 11 lutego 1941 roku hitlerowcy otoczyli nasze miasto i aresztowali 62 osoby. Podczas zatrzymania rozstrzelano dwóch młodych chłopaków, pozostałych wywieziono do niemieckich obozów zagłady. Nikt nie wrócił. Gdyby nie było tego wydarzenia Sulejów by inaczej wyglądał, byłoby więcej mieszkańców, więcej dzieci, więcej inwestycji. To bezcenna strata, o której nie możemy zapomnieć – powiedział nam Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.

 
Na miejscu pojawili się także potomkowie ofiar.

 
- To dla nas bardzo trudny dzień, ponieważ wspomnienia wracają. Sulejów stracił wtedy najlepszych ludzi - powiedziały Eufemia Ostrowska i Halina Sobiechart, córka i wnuczka jednego z aresztowanych.


Każdy kto zdecyduje się uczcić pamięć ofiar może też obejrzeć wystawę poświęconą temu tragicznemu wydarzeniu, która znajduje się w sulejowskiej świątyni.

 


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Baraniarz ~Baraniarz (Gość)12.02.2018 07:20

Ja myślałem,ze składając hołd przy Pomniku to trzeba czapkę zdjąć z głowy ale niektórzy Radni tego nie uważają P.Ruciński oraz P. Czerwiński były z-ca Burmistrza.....gratuluję wychowania

151


gość ~gość (Gość)11.02.2018 15:43

Wszystkie polskie miasta dotknęła taka tragedia, minęło wystarczająco dużo czasu, aby się z tego podźwignąć. No, ale najwygodniej zgonić na kogoś winę za swoje niepowodzenia. A dlaczego nie rozpamiętujemy losu naszych żydowskich sąsiadów?

84


Milord ~Milord (Gość)12.02.2018 10:32

Nie ma dyrektorów, nie ma nauczycieli, ale nie ma też urzędników, a dlaczego ? Faszyzm i komunizm wymordował inteligencję polska i doskonale wiedział w jakim celu to robi. Wymordowali ludzi, którzy byli państwowcami poświęcającymi się w służbie dla Polski tych, którzy kształtowali postawy innych warstw narodu. Wiedzieli, że jak odetną mózg Polski reszta będzie spolegliwa. Dziś nasza inteligencja to ersatz - zamiennik jednym słowem kiepska podróba tamtejszych elit tworzonych pokoleniami i w duchu określonych wartości i praw. Jakie wartości przyniosła nam NKWD ? Wóda zagryzana słoniną, kłamstwo, podstęp, oszustwo, złodziejstwo, gwałty, morderstwo, tortury, łamanie sumień, donosicielstwo, terror i co tam jeszcze ?
Warto przypomnieć, że przed wojną urzędnik za korupcję mógł być rozstrzelany, a dziś czy zna ktoś przypadek ukarania ? Może zna ktoś przypadek, że ten czy inny za złodziejstwo czy korupcję strzelił sobie w głowę jak przed wojną ? Tworzenie nowych elit, wymaganie od nich odpowiedniego zachowania, odpowiedni ich dobór to w mojej ocenie także rola burmistrza czy wójta na tym samorządowym poziomie. Bo jak mówi stare powiedzenie przykład idzie z góry.

91


nie znam ~nie znam (Gość)11.02.2018 18:09

A kto to jest ten pan z wesołą miną przed obeliskiem?

80


ewka ~ewka (Gość)12.02.2018 08:01

nie hitlerowcy aresztowali a niemcy

120


Baraniarz ~Baraniarz (Gość)12.02.2018 07:34

DO Panów Radnych będących przy pomniku to potrzeba zastosować specjalne zaproszenia do Kościoła na bardzo ładna prezentację ......???

72


Jimi ~Jimi (Gość)11.02.2018 19:26

~Slanto, a czy żydowscy obywatele( także ci co przeżyli ) wspominają swoich ziomków i zrobili choć jakąś najmniejszą tablicę pamiątkową ? Dlaczego ktoś ma robić coś za nich ?

121


!!!!!! ~!!!!!! (Gość)11.02.2018 20:09

Ostrowski jak najszybciej musi odejść.

141


gość ~gość (Gość)11.02.2018 20:11

Sukces burmistrza i dyr szkół gminnych
.Tłumy dzieci i młodzieży.Bardzo patriotycznie wychowywane.

91


ciekawy ~ciekawy (Gość)11.02.2018 19:40

Przed wybuchem wojny Sulejów liczył około 7500 mieszkańców, w tym 5037 Polaków, 2352 Żydów i 111 Niemców.

110


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat