Sprawę na antenie radia Strefa FM zgłosiła jedna ze słuchaczek, która jest również beneficjentką programu.
Odnoszę wrażenie, że zrobiono wszystko, żeby to się nie udało. Aneksy do umów z mieszkańcami zakwalifikowanymi do programu były podpisywane w marcu. Przez trzy miesiące nie działo się nic. Chyba dopiero w czerwcu był ogłoszony przetarg. Nie wiem, dlaczego tak długo urzędnicy zwlekali - zastanawiała się pani Ania. Jej zdaniem taka zwłoka przełożyła się na wysoką cenę w przetargu. - Kiedy otwarto oferty, to okazało się, że wystartowała jedna firma, a kwota znacznie przekracza to, co zostało zaplanowane na realizację inwestycji. Czy przez trzy miesiące nie można było przygotować przetargu, który byłby dopracowany? Wiem, że np. w gminie Sulejów takie instalacje są już robione - mówiła pani Ania.
Urząd Miasta rzeczywiście ogłosił przetarg na budowę instalacji OZE w czerwcu. Postępowanie dotyczyło wykonania dokumentacji projektowej, dostawy, montażu oraz uruchomienia 219 szt. instalacji fotowoltaicznych, 10 szt. kolektorów słonecznych, 44 pomp ciepła oraz 4 kotłów na biomasę.
Urzędnicy potwierdzają, że na etapie trwania postępowania firmy wykazywały bardzo duże zainteresowanie wykonaniem tego zadania. Mimo tego do magistratu wpłynęła tylko jedna oferta. Opiewała ona na kwotę blisko 2,5 mln zł większą niż koszt określony w umowie dofinansowania.
Zdecydowaliśmy się unieważnić przetarg, ponieważ brakującą kwotę musieliby pokryć uczestnicy projektu. Każdy beneficjent musiałby dopłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - zaznacza Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie i potwierdza, że cała ta sytuacja wydłuża termin oczekiwania na montaż OZE. - Czekaliśmy w blokach startowych blisko 2 lata, ponieważ Urząd Marszałkowski podpisał umowę dofinansowania dopiero pod koniec marca 2023 roku. Jak już otrzymaliśmy umowę, to okazało się, że mamy tylko 3 miesiące na realizację przedsięwzięcia. Był to termin nierealny do wykonania, ponieważ sam przetarg „unijny” musi „wisieć” 35 dni. Dlatego wystąpiliśmy o aneks wydłużający termin realizacji zadania. Aneks został podpisany pod koniec maja i dopiero wówczas mogliśmy ogłaszać przetarg
- wyjaśnia Jarosław Bąkowicz.
Oferty w drugim przetargu firmy mogą składać do 25 sierpnia. Czas na wykonanie zadania określony został na koniec listopada br.
Jarosław Bąkowicz podkreśla, że Urząd Miasta tworzy listę rezerwową osób zainteresowanych montażem fotowoltaiki.
Osoby zainteresowane umieszczeniem na takiej liście muszą zgłosić swój akces pisemnie, podając: imię i nazwisko właściciela/-i nieruchomości, adres nieruchomości, numer działki i lokalizację paneli (dach, grunt). Pismo należy złożyć w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej 28 lub wysłać elektronicznie na adres e-mail: e-urzad@piotrkow.pl lub przez EPUAP. O kolejności na liście rezerwowej będzie decydować kolejność rejestracji pisma - dodaje kierownik Bąkowicz.