- Z inicjatywy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bełchatowie i za zgodą Rady Miejskiej, samorząd (wspólnie z dekanatem bełchatowskim) od wiosny tego roku stara się o to, aby błogosławiony Jan Paweł II został patronem miasta Bełchatowa. - Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Bełchatowa i byłoby niewątpliwie wielką wartością, gdyby stał się także patronem naszego miasta. Miejmy jednak świadomość, że inicjatywa Stowarzyszenia dopiero otwiera pewną procedurę, a decyzje leżą poza samorządem lokalnym – mówi Marek Chrzanowski, prezydent Bełchatowa.
- Kilka miesięcy temu podczas sesji Rada przyjęła uchwałę intencyjną, zgodnie z którą wyraziła wolę, aby rozpocząć całą trudną i żmudną procedurę ubiegania się o to, by JPII mógł zostać patronem. Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że otrzymamy ten tytuł i że prawdopodobnie tuż po dniach papieskich (14 - 20 października) ten tytuł będzie oficjalnie nadany - dodaje Beata Kwiecińska-Pintos, rzecznik prezydenta.
Bełchatów byłby czwartym miastem mającym za patrona JPII. Jednym z nich są oczywiście Wadowice, a odpowiedni dekret w tej sprawie podpisał już papież Benedykt XVI.
as
***
Kolejny pomnik Jana Pawła II w mieście
Już w październiku w Bełchatowie stanie kolejny pomnik Jana Pawła II. Popiersie papieża Polaka stanąć ma na terenie skweru w pobliżu parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary, a sam skwer będzie nosił imię błogosławionego Jana Pawła II. Taką decyzję podjęli bełchatowscy radni podczas ostatniej sesji.
- Skwer u zbiegu ulic Edwardów i Wyszyńskiego, na którym stanie popiersie błogosławionego Jana Pawła II przekazane przez artystów z Csongrádu (naszego miasta partnerskiego na Węgrzech), zostanie również zagospodarowany. Rzeźba wraz z tablicą pamiątkową stanie na kamiennym cokole, wokół którego położona zostanie kostka. Pojawią się także elementy małej architektury - ławki i kosze. Nowe nasadzenia wpiszą się w kompozycję całego skweru, na którym znajduje się już Dąb Papieski i Księga. Ideą przedsięwzięcia jest, by skwer Jana Pawła II stał się miejscem ważnym dla bełchatowian, miejscem spotkań religijnych, osobistych modlitw mieszkańców, a przede wszystkim inspiracji duchowej i twórczej - informują urzędnicy magistratu.
Według nich obecna aranżacja skweru, na którym znajdują się Dąb i Księga, narzuca określoną oś kompozycyjną, na której powinien znaleźć się także pomnik, dodatkowo zwrócony w kierunku Księgi. Da to również możliwość konsekwentnego wpisania się w linie nasadzeń, które symbolizują wijące się wstęgi, imitujące flagę papieską (przy doborze odpowiednich roślin). Proponowane usytuowanie popiersia pozwoli na takie rozplanowanie nasadzeń, aby tłem papieża były rabaty w barwach papieskich. - Niezwykle istotny jest tu wymiar symboliczny. Umiejscowienie postumentu z popiersiem na tle wschodzącego słońca jest odwołaniem się do tradycyjnej symboliki chrześcijańskiej - dodają urzędnicy.
as