660 mln złotych na powrót linii kolejowej Piotrków-Bełchatów

Wtorek, 25 lipca 202352
Coraz bliżej powrotu linii kolejowej Piotrków Trybunalski-Bełchatów. W poniedziałek na nieczynnym obecnie przystanku Bełchatów Miasto, została podpisana umowa na dokumentację projektową modernizacji i elektryfikacji linii Piotrków Trybunalski-Bełchatów z budową odcinka do Bogumiłowa. Ma to kosztować ponad 660 mln złotych.

 

Jak podkreślają urzędnicy, to jedna z trzech priorytetowych dla województwa inwestycji realizowanych w ramach rządowego programu Kolej Plus.

To jest połączenie modernizacji z budową nowej linii, dzięki czemu mieszkańcy dwóch powiatów: piotrkowskiego i bełchatowskiego oraz gmin położonych wzdłuż trasy kolejowej, zyskają bardzo dobre połączenie z Łodzią, a my będziemy mogli realizować politykę rządu przeciwdziałania wykluczenia komunikacyjnego – mówił obecny na wydarzeniu Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Wiceminister podkreślił też zaangażowanie w projekt Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego oraz dziękował wszystkim samorządom, które partnerują Łódzkiemu w tej inwestycji. To miasto Bełchatów oraz gminy Bełchatów, Kleszczów i Wola Krzysztoporska, przez które przebiega linia nr 24.

 

Podczas konferencji w Bełchatowie samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Na naszych oczach dzieje się historia. Przywrócenie pasażerskiego połączenia kolejowego na linii Piotrków – Bełchatów to epokowe wydarzenie dla naszego regionu – mówił wicemarszałek, przypominając czasy, gdy sam, lata temu, oglądał jeżdżące z Bełchatowa do Piotrkowa pociągi pasażerskie. – To była atrakcja, bo można było zobaczyć składy piętrowe.

Dzięki projektowi samorządu województwa, który jest realizowany w ramach rządowego programu Kolej Plus, pociągi pasażerskie znów mają kursować na trasie Piotrków-Bełchatów.

Świadkami podpisania umowy na projekt elektryfikacji i odbudowy linii nr 24 z budową odcinka do Bogumiłowa byli także senator Wiesław Dobkowski, posłanka Małgorzata Janowska, Dariusz Rogut, radny sejmiku województwa łódzkiego, a także przedstawiciele spółki PKP PLK, wykonawcy dokumentacji oraz przedstawiciele samorządów-partnerów projektu.

 

Projekt zakłada modernizację tej linii na długości ok. 33,6 km i budowę nowego odcinka o długości ok. 6,6 km. Powstaną też nowe przystanki kolejowe – w Bełchatowie, Woli Krzysztoporskiej, Korczewie, Kurnosie, Zarzeczu, Trząsie oraz w Bogumiłowie. Między nimi będą regularnie kursować pociągi, do których uruchomienia zobowiązali się partnerzy projektu.

 

Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2028 lub na początku 2029 roku. Jej szacunkowa wartość to prawie 662 mln zł, w tym wkład własny samorządów w wysokości 99,2 mln zł (Województwo Łódzkie – 38,1 mln zł, miasto Bełchatów – 30,6 mln zł, gmina Kleszczów – 24,5 mln zł, gmina Bełchatów – 5 mln zł oraz gmina Wola Krzysztoporska – 1 mln zł).

Modernizacja linii nr 24 to część większego planu komunikacyjnego Łódzkiego, w ramach którego Bełchatów zostanie połączony z linią kolejową nr 131. Brakujący odcinek infrastruktury kolejowej samorząd województwa będzie budował w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2027. Dzięki tej inwestycji, powstanie nowy ciąg komunikacyjny w regionie, łączący Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów, a wszystkie te miasta zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk - tłumaczą urzędnicy. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

3


Komentarze (52)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Joko12 ~Joko12 (Gość)28.07.2023 10:35

Zalegalizować marichuanen? W żadnym wypadku,po co to komu potrzebne?

00


Aliorista ~Aliorista (Gość)27.07.2023 05:45

Ta linia miala by sens gdyby podroz byla bezplatna,już widzę jak ludzie płacą po 20zl za bilet PKP, ale nie czekaj do momentu aż zbudują ta linie to już bilet będzie po 30zl :D
bilet do Lodzi już zdrożał o 100% z 9 na 18zl w przeciągu 2 lat

50


ojciec Redzyk ~ojciec Redzyk (Gość)26.07.2023 22:43

Gdyby głupota potrafiła latać to marszałki fruwałyby jak ruskie rakiety! Może ich przebadać? Po badaniu skierować ich na budowę tego odcinka kolei. Niech się bawią, tylko nie za nasze pieniądze!

60


!!! ~!!! (Gość)26.07.2023 17:47

Bez tekturek byli - prezentację uważam za nieodbytą.

30


ile Polski w Polsce ~ile Polski w Polsce (Gość)26.07.2023 08:30

Kopalnie i elektrownie zamykają bo niby smrodzą , a linie kolejową do miasta, które w przyszłości prawdopodobnie wymrze będą budować ? Dlaczego przez 8 lat jak rządzą to nie wybudowali tej kolei ? Teraz im się przypomniało jak trzeba wyborców skołować ? Znowu zedrą kasę z polskich obywateli i przedsiębiorców ? Całe ulice zamkniętych sklepów w każdym polskim mieście, a oni montują nam kolejne hipermarkety i kolejne nowe sklepy sieciówki wyrastające jak grzyby po deszczu pod tworzone w Polsce multikulti z milionami przybyszów z całego świata po to, aby to obce korporacje zarabiały,. Ile jeszcze polski podatnik udźwignie ? Mówią co innego, a robią coś całkiem odwrotnego i do tego marnotrawią wypracowany pieniądz przez obywateli.

93


Ot co ~Ot co (Gość)26.07.2023 15:46

Linie uruchomić można,skoro tory są, ale wystarczy lokomotywa spalinowa, na tak mało uczeszczanej trasie. Elektryfikacja, to ja uczęszczanych szlakach. . Kiedyś jeździł czajnik.

30


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.07.2023 06:15

Uważam, że władze Piotrkowa, radni, posłowie piotrkowscy powinni podjąć interwencję przeciwko temu zamierzeniu. Nie można pozwolić aby utopiono tak ogromnej kasy z publicznych pieniędzy, dokąd to prowadzi? To skandal. Podważa zaufanie wogóle do władzy na każdym szczeblu. Nie można dopuścić do tak absurdalnego wyrzucania pieniędzy w błoto, podczas gdy inne dziedziny są niedoinwestowane, wymagają wsparcia. W tym mieście z coraz większym rozmachem dzieją się rzeczy niezgodne z oczekiwaniami i interesem społecznym mieszkańców. Dokąd to nas prowadzi?!

103


XBA ~XBA (Gość)26.07.2023 13:20

Żeby miało to jakiekolwiek znaczenie to trzeba by było połączyć Piotrków Trybunalski z Wieluniem tak ja to planowano w PRL-u. Łódź się nigdy na to nie zgodzi bo pociągi z Wrocławia do Warszawy i z powrotem by ją omijały.

30


banowany_na_epiotrko ~banowany_na_epiotrko (Gość)26.07.2023 13:13

Ludzie drodzy po co te zbędne komentarze - to przecież to nie dla was ta kolej tylko z myślą o nowej elektrowni atomowej, która w Bełchatowie powstanie. Wasze lokalne rozgrywki między PIS, a PO nikogo w świecie nie interesują, za to interesuje ich energia z Polin.

50


... ~... (Gość)26.07.2023 13:08

Kolejne miliony wydane bez sensu.Wszystko przed wyborami obiecują. Jak tam S12?

62


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat