Filmowa przeszłość Wolborza w muzeum

Wtorek, 21 lutego 20178
W jaki sposób Wolbórz „zagrał” Hiszpanię, ile zarabiał dziennie w filmie koń ze Stada Ogierów w Bogusławicach i jak nagrano bitwę pod Chocimiem w Panu Wołodyjowskim?
O tym m.in. można dowiedzieć się oglądając wystawę Filmowy Wolbórz w Centrum Pożarniczym.
Filmowa przeszłość Wolborza w muzeum

Niedawno odbyło się oficjalne otwarcie wystawy połączonej z ekspozycją dawnego sprzętu grającego. Zaproszeni goście mogli wysłuchać barwnych opowieści z realizacji filmów na terenie gminy Wolbórz, które przedstawili:  Ryszard Bartmański i Henryka Witkowska. 

Wolbórz i Bogusławice (zwłaszcza Stado Ogierów) przysłużyły się polskiej kinematografii. W większości filmów z lat 60. 70. i 80. w których brały udział konie, wykorzystywano właśnie zwierzęta z bogusławickiego Stada. Natomiast sceny batalistyczne nagrywano na łąkach wolborskich. Sam Wolbórz najlepiej widać w filmie "Rzeczpospolita Babska". Sceny nagrywano na terenie Pałacu Biskupów Kujawskich i w Bogusławicach.

Wystawa wzbogacona jest również o zabytkowy sprzęt grający. Można zobaczyć m.in. przepiękną pianolę z początku XX wieku, gramofony walizkowe, dawne radioodbiorniki, kołchoźniki i wiele innych. Niektóre z nich jeszcze działają!

Wystawa potrwa do końca marca. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wolborzanka ~wolborzanka (Gość)21.02.2017 19:11

na zielonej drodze za Bogusławicami oglądałam jako dziecko kręcenie scen do filmu Czterej pancerni i pies mam te obrazy cały czas w pamięci .W Wolborzu gościło wówczas wielu znanych aktorów-to były czasy.

30


obserwator ~obserwator (Gość)21.02.2017 22:05

A Ci dwaj z założonymi rekami to kogo grali i w jakim filmie.

11


Jeździec bez głowy ~Jeździec bez głowy (Gość)21.02.2017 19:14

Powinniśmy być dumni że konie z Bogusławic grały najbardziej skomplikowane sceny w filmach. Dyrekcja P.S.O. Bogusławice wspierała wszystkich pasjonatów koni. Tu wielu aktorów pierwszy raz wsiadło na konia. Wielu z nich szkolił Pan Wacław Gajda. Tu mieszkał Pan Roman Pankiewicz. wielki hodowca koni arabskich. Z jego hodowli pochodził najbardziej znany koń w USA - Bask który grał w westernach. Jeśli chodzi o zabytki krajobrazy też mamy się czym pochwalić. Nie zapominajmy o tym bo to nasze dziedzictwo.

11


Witek ~Witek (Gość)21.02.2017 12:04

Problem w tym ,że film nie ma nic wspólnego z rzeczywistością jaka była i jest to kłamstwo ekranowe podrasowane bajerami by dało się oglądać

05


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat