Opakowania kartonowe odgrywają niezastąpioną rolę w dzisiejszym świecie konsumenckim, zapewniając nie tylko ochronę produktów, ale także stanowiąc skuteczne narzędzie marketingowe. Centralnym elementem konstrukcji opakowań kartonowych jest tektura, materiał, który nadaje im wytrzymałość i elastyczność. W niniejszym artykule przedstawimy różne rodzaje tektury wykorzystywanej w produkcji opakowań kartonowych oraz ich właściwości i zastosowania.
Należący do Grupy Arche, zabytkowy Dwór Uphagena na Dolnym Mieście w Gdańsku wzbogacił się o kolejną nagrodę, tym razem przyznawaną przez Prezydent Gdańska.
Pierwsze łopaty wbite, a praca wre. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne, przestronne apartamenty czy recepcja w stylu hotelowym w budynku - to tylko część udogodnień, jakie będą cechować MODERNĘ, bo tak będzie się nazywał, obiekt który powstaje właśnie między ulicami Słowackiego i Belzacką w Piotrkowie Trybunalskim, nieopodal filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jego twórcy podkreślają, że będzie to miejsce, jakiego w mieście dotąd nie było.
By opisać budynki Wielkiej i Małej Synagogi należy cofnąć się do czasów, gdy w Piotrkowie powstała gmina żydowska, powołana w 1679 roku na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. To jej staraniami 10 lat później we wschodniej części miasta, zwanej wtedy Wielką Wsią, stanęła bóżnica i sąsiadujący z nią kirkut, czyli cmentarz żydowski. Choć trzeba pamiętać, że Żydzi osiedlili się w Piotrkowie o wiele wcześniej, tworząc swoje małe miasteczko, co jest zresztą tematem na osobny artykuł. A my wróćmy do Synagogi...
To jeden z najbardziej oryginalnych i charakterystycznych budynków w Piotrkowie. Niemal wzorcowy obiekt powojennej architektury modernistycznej. Wkomponowany pomiędzy secesyjne kamienice szczególnie wyróżnia się z zabudowy ulicy, przy której go usytuowano. Ciekawie prezentuje się nie tylko jego elewacja od strony ulicy, ta od strony podwórza może zaskakiwać. Jej dominantę stanowi przede wszystkim częściowa ściana kurtynowa.
Z pewnością znalazłby się na szlaku piotrkowskiej moderny, gdyby taki szlak stworzyć. Spełnia 4 ze słynnych 5 zasad Le Corbusiera. Koszt jego wzniesienia wyniósł ponad 3,6 mln zł. Część tej kwoty pozyskano ze składek, 1300 nauczycieli z Piotrkowa i okolic przekazało na jego budowę część swych poborów. Ponad 2 mln zł wyłożył Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy. W dwa lata od oficjalnego otwarcia stał się scenografią dla filmu, w którym główną kobiecą rolę zagrała Magdalena Zawadzka.
Choć w większości liczą sobie przeszło sto lat, wciąż zachwycają wzornictwem i stanem zachowania. Na co dzień praktycznie niedostrzegane i niedoceniane. Zabytkowe posadzki, skryte wśród ścian klatek schodowych starych kamienic są niemym świadkiem życia kolejnych pokoleń piotrkowian i oryginalnym świadectwem dawnej świetności tych budynków.
Wzrost 45 - 65 cm, waga 113 kg, sumiaste wąsy i gęsta broda, spływająca na tarczę, którą każdy z nich trzyma przed sobą, i na której zwykle widniała data jego narodzin… tak żartobliwie można scharakteryzować piotrkowskie krasnale.
To jeden z najstarszych i największych miejskich placów. Położony w samym sercu miasta, bezustannie tętni życiem. W przeszłości tutaj krzyżowały się najważniejsze szlaki handlowe. To także miejsce, na kształt którego wpłynęła religia i polityka. Śmiało można rzec, że ono samo, swego czasu, ukształtowało podniebienne gusta niektórych piotrkowian.