Współczynnik przewodzenia ciepła
Pierwsza kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest izolacyjność. Wskaźnikiem, który o izolacyjności nas informuje jest współczynnik przewodzenia ciepła. Spotkać go możemy pod postacią litery lambda. Jak sprawdzać izolacyjność styropianu? Wystarczy popatrzeć czy lambda ma mniejsza czy większą wartość. Im mniejsza, tym lepsza izolacyjność. Oznacza to, że kierowanie się grubością styropianu, nie ma najmniejszego sensu. Może się bowiem okazać, że 15 cm styropian o współczynniku izolacyjności 0,042 ma mniejszą izolacyjność, niż ten o 3 cm cieńszy o współczynniku lambda 0,032. Na rynku, znaleźć możemy styropiany, o współczynniku izolacyjności od 0,031 do 0,042 W/mK. W celu kupienia prawidłowego styropianu do każdego rodzaju powierzchni, trzeba zwrócić uwagę, który rodzaj produktu ma jakie zastosowanie.
Styropian, a rodzaj powierzchni
Do izolacji termicznej ścian, dociepleń murów szczelinowych, stropów pomiędzy legarami, ścian działowych i szkieletowych oraz ocieplenia poddaszy, wybieramy styropian do ścian EPD 042. Styropian fasadowy EPS 040, stosujemy do izolacji termicznej takich samych obiektów jak w przypadku styropianu ścianowego. Kolejnym rodzajem jest styropian dach – podłoga EPS 038. Wykorzystywany jest on do termicznej izolacji domów płaskich, posadzek, stropodachów, stropów. Styropian hydro fundament dach Eps 035, stosowany jest w miejscach, które są narażone na kontakt z wilgocią i wodą. Bardzo dobrze sprawdza się również tam, gdzie konieczna jest wysoka odporność mechaniczna. W przypadku miejsc, gdzie powstają bardzo duże obciążenia mechaniczne jak np. parkingi, konieczny jest styropian parking EPS 035. Styropian lambda Fasada EPS 031, wykorzystywany jest przy ociepleniach ościeży drzwi i okien czy balkonów.
Jakość styropianu
Ważne jest sprawdzenie jaką jakość ma styropian. W przypadku wizualnej kontroli, sprawdzamy, czy styropian jest równo przycięty, czy granulki są elastyczne i nie wykruszają się. Jeśli tych cech zabraknie, montaż styropianu na budynku, może przysporzyć nie lada kłopotów. Kolejną ważną kwestią jest oznakowanie. Trzeba uważać, aby nie trafić na tzw. Garażowych producentów. Według specjalistów z knauf-industries.pl na opakowaniu znaleźć się powinny takie informacje jak; znak CE, adres zakładu producenta, dane producenta oraz opis rodzaju materiału.
/Artykuł powstał we współpracy z firmą knauf