ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Z cyklu „Przyroda zawsze Ci odda”: Kurnędz i Biała

Piątek, 13 lipca 2018
Niespełna 4 km na południe od Sulejowa znajduje się miejscowość Kurnędz, dawna wieś rządowa z folwarkiem, idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy szukają aktywnego wypoczynku w czystym ekologicznie terenie, przyjaznym zarówno dzieciom jak i seniorom.
Z cyklu „Przyroda zawsze Ci odda”: Kurnędz i Biała

Tutaj znajdują się położone w zakolu rzeki Pilicy w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, z dala od miejskiego zgiełku i ruchliwych dróg leśna Harcerska Baza Obozowa "Pilica", której początki sięgają 1932 roku oraz Międzynarodowy Ośrodek Integracji Młodzieży YMCA "Pilica". Oba ośrodki zajmują blisko 15 hektarowy obszar, który oferuje nie tylko możliwość wytchnienia pośród leśnych ostępów. Stąd można wyruszyć na niezapomniany kilkugodzinny czy kilkudniowy spływ kajakowy największą rzeką malowniczej Równiny Piotrkowskiej. Z kolei dla tych, którzy lubią eksplorować nowe miejsca turystyczną ciekawostką wartą odwiedzenia mogą być położone nieopodal Kurnędza w kierunku na północ kamieniołomy. Do 2002 roku wydobywano tu jeszcze na skalę przemysłową wapień. Co warto podkreślić skały te powstały w płytkim i ciepłym morzu górnojurajskim, a więc wiele milionów lat temu. Na obrzeżach kamieniołomu można odnaleźć ciepłolubne gatunki roślin takie jak driakiew żółta, lepnica wąskopłatkowa czy krwiściąg mniejszy.

 

Planując wypoczynek na terenie gminy Sulejów warto zajrzeć również do Białej, która jest dużą wsią letniskową, położoną na krawędzi lewego brzegu doliny Pilicy pośród kompleksu przepięknych ponad stuletnich lasów iglastych. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1176 roku. W Białej na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim roślinność. Przy skrzyżowaniu dróg w sąsiedztwie kapliczki możemy dostrzec dwa piękne dęby szypułkowate o niebagatelnych obwodach, sięgających 400 i 340 cm. Przez lata obecności na terenie sołectwa Biała ośrodków kolonijno-wczasowych różnych zakładów, nie tylko piotrkowskich, miejscowość ta na stale wpisała się na mapę letnich wojaży mieszkańców województwa łódzkiego. Mikroklimat sprzyjający odpoczynkowi, naturalne piękno okolicznych krajobrazów, świeże powietrze oraz sieć leśnych duktów i ścieżek to nieodparte walory tego miejsca, które kuszą i entuzjastów rowerowych wycieczek, grzybiarzy czy miłośników długich spacerów.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że obie miejscowości, zarówno Kurnędz jak i Biała, znajdują się na Szlaku Partyzanckim im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala", który przebiega przez miejsca uświęcone krwią partyzantów i żołnierzy Wojska Polskiego, walczących tu w wojnie obronnej 1939 roku, a później podczas okupacji hitlerowskiej. Szlak ten rozpoczyna się w Radomsku i przebiega przez Ojrzeń, Ewinę, rezerwat "Jasień", Kobiele Wielkie, Górę Chełmo, Przedbórz, Bąkową Górę, Majkowice, Sulejów, Witów, Polichno, Golesze, Nagórzyce, Tomaszów Mazowiecki, Spałę, Inowłódz, Anielin, Poświętne w kierunku Drzewicy i dalej biegnie ku granicy województwa łódzkiego.

 

Kurnędz, Biała i ich okolice to miejsca te niezwykle urokliwe, położone pośród malowniczych zakoli rzeki Pilicy, które oferują tym, którzy zdecydują się je odwiedzić wspaniałe warunki do wypoczynku i relaksu.

 

 

Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl.

(artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)

 


Zainteresował temat?

3

2


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat