Wybielanie – fakty i mity

Poniedziałek, 05 września 20160
Piękne, białe zęby to marzenie wielu z nas. Niestety nie każdemu są one dane. Naturalny kolor zębów może być biały, ale zazwyczaj przypomina kość słoniową, jest żółty z odcieniami koloru szaroniebieskiego i brunatnego. Głównym czynnikiem, który decyduje o kolorze naszych zębów są geny, na które niestety nie mamy wpływu. Niemały wpływ ma również nasza dieta (barwniki w herbacie, kawie, czerwonym winie, owocach), niezdrowe nawyki (palenie papierosów), przyjmowanie niektórych leków (żelazo, niektóre antybiotyki). Jeśli do tego dołączymy nieprawidłową higienę, na którą ciężko znaleźć czas w biegu codziennych obowiązków, to efekt jest gwarantowany – przebarwione, matowe, żółte zęby. Czy można i czy warto je wybielać?
Na rynku jest mnóstwo propozycji - od past wybielających, płynów, żeli, po profesjonalną ofertę w gabinetach stomatologicznych.
Wybielanie – fakty i mity

Pasty wybielające

Zawierają one specjalne enzymy mające rozpuścić płytkę nazębną odpowiedzialną za osad, ale  także substancje ścierne, które po prostu mechanicznie usuwają złogi nazębne. Łatwo jest uszkodzić szkliwo taką pastą przy nadmiernym jej używaniu, dlatego warto sprawdzić czy wskaźnik RDA (ścieralności) nie przekracza 200 i nie stosować jej dłużej niż 2 miesiące.

 

Paski, lakiery i żele wybielające

Wszystkie te preparaty mają podobny składnik główny. Różnią się tylko sposobem nakładania (paski, sztyfty, żele, gumy do żucia itp.). Jest to metoda skuteczna, przy przestrzeganiu zaleceń producenta, czyli przy regularnym stosowaniu. Niestety nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Pod tym względem lepiej sprawdza się metoda nakładkowa.

Nakładki wykonane przez gabinety stomatologiczne są idealnie dopasowane do zębów pacjenta. Wraz z nakładkami pacjent otrzymuje 2 strzykawki profesjonalnego żelu wybielającego. Najlepiej nakładek używać na noc lub dwa-trzy razy w ciągu dnia. Rozjaśnianie zębów trwa dwa tygodnie. Jest to metoda bezpieczna, ale wymaga czasu i cierpliwości. Dla wszystkich, którym się spieszy pozostaje zabieg w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym polega na zastosowaniu żelu o znacznie większym stężeniu. Gwarantuje to efekt, ale wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem nadwrażliwości zębów wybielanych na zimno i ciepło. Niektóre gabinety oferują wybielanie z zastosowaniem lampy. Przyspiesza ona działanie żelu, co pozwala na skrócenie zabiegu (trwa ok. godziny).

Każdy zainteresowany powinien jednak zacząć od czyszczenia (skaling, piaskowanie). Bardzo często już po tym zabiegu kolor jest jaśniejszy, zęby błyszczące i dalsze kroki okazują się niepotrzebne.

 

Poza tym warto wiedzieć, że:

- wybielać zęby mogą osoby powyżej 16 roku życia,

- zębów nie powinny wybielać osoby chorujące na padaczkę i kobiety w ciąży,

- zęby martwe nie wybielają się powyższymi metodami (konieczna jest wizyta u stomatologa, który musi zastosować bezpośrednio do komory zęba specjalny żel wybielający),

- działaniom żelu nie podlegają również wypełnienia i korony,

- efekt wybielania nie utrzymuje się przez całe życie, zazwyczaj trwa ok. 1-2 lat,

- w czasie wybielania lub po metodzie gabinetowej obowiązuje zakaz palenia i "biała dieta",

- najlepiej na wybielanie reagują zęby w kolorze żółtym; zęby o odcieniu brązowym lub szarym albo o dużych przebarwieniach (zwykle w wyniku stosowania tetracykliny) mogą wybielić się nierównomiernie,

- zęby o odcieniu brązowym lub szarym albo o dużych przebarwieniach mogą wybielić się nierównomiernie, wtedy warto rozważyć metodę protetyczną z zastosowaniem licówek lub koron.

 

Tak czy owak przed planowanym wybielaniem warto zasięgnąć opinii stomatologa i wykonać przegląd, bowiem zęby przed wybielaniem powinny być zdrowe. Każdy z nas ma inne zęby, często już leczone, częściowo martwe, częściowo żywe, ale plombowane. Dlatego potrzebna jest konsultacja, często w oparciu o zdjęcie rtg panoramiczne, która pozwoli na wykonanie pełnego planu uzyskania pięknego, białego uśmiechu.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat