Zaniepokojony tym niecodziennym w centrum miasta widokiem problem zgłosił na kontakt@epiotrkow.pl. Od razy uspokajamy. Widoczny na zdjęciu wąż to zaskroniec, który jest niegroźny dla człowieka.
Zaskrońce są niejadowite. Żywią się głównie płazami. Charakterystyczne dla tego węża są dwie żółte plamy za skroniami. Od tego też pochodzi nazwa tego gada – wyjaśnia Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków. - Natomiast, gdy zobaczymy zaskrońca gdzieś w wodzie i będziemy panikować, to tych plam możemy nie dostrzec – dodaje Paweł Kowalski.
Obecnie trwa okres, w którym te węże rozmnażają się. Szczególnie niepokój wśród ludzi może budzić samica, która osiąga rozmiar do półtora metra.
Obecnie w mieście szukają miejsca do rozmnażania się. Starają się wybierać miejsca przy kompostach, gdzie składają przykleja, czyli jaja (8-12) w pergaminie pozbawione skorupy wapiennej. Po pewnym czasie wylęgają się z nich młode zaskrońce. Sprzyjają temu wysokie temperatury powietrza – tłumaczy Paweł Kowalski. - Młode żywią się różnego rodzaju drobnymi owadami albo łowią różne żyjątka w wodzie. Natomiast dorosłe polują na żaby i kijanki - dodaje nadleśniczy.
Jak zapewnia Paweł Kowalski, zaskrońce nie stwarzają zagrożenia dla życia człowieka.