Waldemar Matusewicz: Nie mamy pomysłu na ciepło w Piotrkowie

Czwartek, 01 lutego 202485
Z byłym prezydentem Piotrkowa, Waldemarem Matusewiczem, na antenie radia Strefa FM , w programie “O Tym się Mówi” rozmawiała Beata Hołubowicz Stachaczyk. Obszerna część tej rozmowy została poświęcona problemowi piotrkowskiego ciepłownictwa.

 

Ja wiem, że jest Pan specjalistą od ciepła. Tak czy nie?

 

Nareszcie pytanie, które sprowadza nasza rozmowę na właściwe drogi…

Chciałem się przedstawić:. Magister inżynier elektryk, o specjalności elektroenergetyka , specjalizacja elektrownie cieplne. To jest moje wykształcenie, to jest mój fach.

 

Muszę zatem skorzystać z okazji i zapytam:

Kogeneracja w Piotrkowie. Szefowa KO w Piotrkowie, radna Marlena Wężyk-Głowacka i Marek Krawczyński prezes zarządu Elektrociepłowni Piotrków mówią na temat ciepła zupełnie coś innego. Radna Wężyk-Głowacka uważa, że Kogeneracja dałaby nam niższe stawki za ciepło, pan Krawczyński mówi, że to się nie opłaca. Czy może Pan powiedzieć gdzie jest prawda?

 

Wow!… „Veritas est adequatio rei et intellectus” (prawda polega na zgodności rzeczy i umysłu). Trudne pytanie! Trudne, bo znowu parę osób w Piotrkowie się na mnie obrazi… Ale wolę by się nie obrażali i posłuchali argumentów.

Moim zdaniem ciepłownictwem w Piotrkowie zarządzają osoby, które nie do końca znają się na tej branży. Marek Krawczyński jest jednak urzędnikiem z wykształcenia i doświadczenia. W radzie nadzorczej spółki też są sami urzędnicy. Nie ma tam naprawdę fachowca, który rozumiałby na czym dzisiaj ciepłownictwo polega. Muszę powiedzieć, że w obecnych czasach jest to bardzo trudna branża, Szczególnie w ostatnich trzech, czterech latach, głównie przez kryzys energetyczny, przez wojnę w Ukrainie . Także również z tego powodu, że przez wiele lata ta branża była niedoinwestowana.
W ostatnich kilkunastu latach pojawiły się duże pieniądze unijne na inwestycje w ciepłownictwo i jest wielką sztuką te pieniądze we właściwy sposób wykorzystać…

 

A jak było i jest w Piotrkowie?

 

Piotrków nie skorzystał z unijnych pieniędzy na modernizację ciepłownictwa, wybudowaliśmy sobie nową kotłownię składającą się z trzech gazowych kotłów. Trudno tu mówić o modernizacji. Dodatkowo sieć ciepłownicza jest w złym stanie.
Efekt jest taki, że nasze ciepło jest po prostu drogie. Jest droższe niż w innych porównywalnych miastach. Jest to efekt tego, że w Piotrkowie ciągle brak pomysłu , co z naszym ciepłownictwem zrobić.

 

Czy kogeneracja w Piotrkowie ma sens? Bo takie były założenia funkcjonowania naszej elektrociepłowni…

 

Takie były założenia. Nie ukrywam, że kiedy 12 lat temu ponownie rozpocząłem działalność w energetyce, wraz z grupą znajomych z branży. złożyliśmy prezydentowi Piotrkowa ofertę na budowę kogeneracji w Piotrkowie…

 

Ale nic z tego nie wyszło…

 

Nawet rozmowy nie było. Myślę, że to kwestie bardziej osobiste tu zdecydowały niż merytoryczne.
Kogeneracja, to jest jedno z rozwiązań , które miasta stosują dla swojego ciepłownictwa. Miastem, które w najlepszy sposób wykorzystuje tę metodę jest Opole. Miasto niewiele większe od Piotrkowa…

 

Ale biorąc pod uwagę moment w którym została zbudowana nasza elektrociepłownia…

 

Przepraszam, jaka elektrociepłownia? W Piotrkowie elektrociepłownia istnieje tylko z nazwy. Ładna nazwa, ładny neon świeci…. Natomiast powiem tak. Kogeneracja jest jednym z rozwiązań bardzo korzystnych dla miasta, szczególnie takiej wielkości co Piotrków Trybunalski.
Kogeneracja dałaby dobry efekt techniczny i dobry efekt ekonomiczny dla mieszkańców. Na pewno ciepło byłoby tańsze, ale też wytwarzany tani prąd mógłby zasilić na przykład obiekty komunalne - szkoły, urzędy, ulice…

 

Czy to, co zrobiono w Piotrkowie, działo się we właściwej kolejności? Mam na myśli czas rozpoczęcia budowy, moment kupowanie gazu… Teraz czekanie na kogenerację, co do której nie wiadomo czy się ona opłaca…

 

Moim zdaniem nadal. się opłaca, chociaż to co zrobiono, zrobiono w błędnej kolejności. Z tego co wiem, dotacja do budowy kogeneracji w Piotrkowie została przyznana, tylko miasto z niej nie skorzystało. Ci co budowali ciepłownię, poszli po najmniejszej linii oporu. Wybudowali trzy kotły gazowe, co jest według mnie najgorszym rozwiązaniem…

 

 

Pełna treść rozmowy z byłym prezydentem Piotrkowa TUTAJ.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (85)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kątem oka ~kątem oka (Gość)02.02.2024 21:29

Chojniak nigdy więcej.

73


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)02.02.2024 20:18

Dlaczego ciepłownie nazywa się elektrociepłownią ?? Nie pan prezes wytłumaczy dlaczego jest rozbieżność.

62


mieszkańcyEP ~mieszkańcyEP (Gość)02.02.2024 09:02

To kandydat na prezydenta Piotrkowa Tryb. z wizją rozwoju miasta. Popieramy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

143


al ~al (Gość)02.02.2024 12:05

Panie Prezydencie Matusewicz wracaj , to miasto umiera.

102


ojciec Redzyk ~ojciec Redzyk (Gość)02.02.2024 15:43

Miło posłuchać kogoś, kto wie co mówi. Ale niestety nie będzie kandydował... Szkoda.

43


nauka nie idzie w la ~nauka nie idzie w la (Gość)02.02.2024 15:08

Szkoda że z panem prezydentem Matusewiczem stało się tak jak się stało , bo byłby do tej pory prezydentem miasta , miasto wyglądałoby zupełnie inaczej , rozwijało by się , a nazwiska Chojniak by nikt nie znał.

83


Whyy? ~Whyy? (Gość)02.02.2024 14:42

Dlaczego rozmaiwamy o energi dla miasta, poruszamy teram ciepła dla mieszkańców?
Dlaczego mieszkańcy miasta mieszkający w prywatnych domach mają się także składać na ciepło tych w blokach? Przecież blokowcy nie dają kasy z sakwy miasta na opał stały, nowe formy ogrzewania itd. !
Temat do zamknięcia jeżeli spółdzielnie, prywatni deweloperzy wybudują z składek lokatorów 'fabrykę' ciepła to możecie sobie pisać.
Teraz roobicie to co wszystkie media, strony, czyli dzielicie społeczeństwo jednym dać kosztem drugich i odwrotnie. Spcjal won.

34


jak żyć ~jak żyć (Gość)02.02.2024 14:23

To jednak pani Marlena miała rację w sporze z Krawczyńskim odnośnie kogeneracji . A jednak warto jak mówi Pan prezydent Matusewicz wrócić do sprawy kogeneracji w ciepłowniach miejskich.

72


oki ~oki (Gość)02.02.2024 10:05

dalej nie rozumiem ,dlaczego chcecie TANIO ? macie ekologicznie i to powinno wam wystarczyć ,jak wybieracie tak płacicie i jest to prawidłowe podejście

51


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)02.02.2024 12:53

Problem w tym, że nikt nie wie jakie źródło energii będzie dobre za lat kilka, tak jak nie wiadomo jakie będzie modne, bo o tym decydują politycy nie ekonomia. W dalszym ciągu na stoliku jest podłączenie się do Bełchatowa, zarówno do ciepła jak i prądu. Nie wyobrażam sobie by tą infrastrukturę porzucono kiedy skończy się węgiel. Tam musi powstać kolejna elektrownia.

42


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat